Bir Şehir, Bir Kadın: Oslo ve Marianne Borgen

Adalar üzerine kurulu Oslo 2015’ten bu yana bir kadın tarafından yönetiliyor.  Oslo belediye başkanı Marianne Borgen’i yakından tanıyalım istedik.

21 Ekim 2015’te Oslo belediye başkanı seçilen Marianne Borgen 1951 yılında Oslo’da doğup Groruddalen büyüdü. Oslo Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden sosyal politikalar ve medikal sosyoloji alanlarında uzmanlaşarak derecesini alan Borgen, 25 yıldan daha uzun bir süredir ulusal ve uluslararası alanlarda çocuk hakları üzerine çalışmalar yürüttü. Başkanlık görevine gelmesiyle birlikte ise Save the Children Norveç Başkanlığı görevinden ayrıldı.

Oslo Kent Konseyi’nden Belediye Başkanlığı’na  

1979’da ilk kez Norveç Sosyalist Sol Partisi (SV) üyesi olarak Oslo Kent Konseyi’ne seçilen Borgen, 1995’ten bu yana Kent Konseyi’nde devam ediyor. 2011-2015 yılları arasında Ulaşım ve Çevre Komitesi başkanlığı yapan Borgen daha önce ise Finans Komitesi ve Sağlık ve Sosyal Refah Komitesi’nde çalışmalar yapmıştı.

Borgen, çocuk ve genç haklarıyla ve çocukların gelişim süreçlerindeki çevresel etmenlerin iyileştirilmesiyle yakından ilgileniyor. Save the Children ve Çocuklar için Kamu Denetçiliği başkanlığı yaptığı dönemdeki çalışmalarıyla, çocuklara yönelik şiddet ve tacize karşı çalışmalar yürüttü ve özellikle mülteci çocukların durumuyla ilgilendi.

2017 Onur Yürüyüşü’nde Oslo Belediye Binası’na gökkuşağı bayrağı asılmış ve Marianne Borgen “Başkent’e asılan bu gökkuşağı bayrağı, Oslo’nun kucaklayıcı, çeşitliliği önemseyen ve cömert bir kent olduğunun göstergesi. Böylesi net bir duruşu olan bir kentin belediye başkanı olmaktan gurur duyuyorum.  Oslo herkes için güvenli bir yer, aynı zamanda ayrımcılık ve nefrete karşı birlikte karşı durduğumuz bir yer.” demişti.

Marianne Borgen, daha önce Cihan’a yaptığı açıklamada, ırkçılıkla aktif mücadele edilmesi gerektiğini kaydederek, “Özellikle ırkçı söylemlere ve sağ ekstrem görüşlere fırsat tanınmamalıdır.” ifadelerini kullanmıştı. Belediye Başkanı Marianne Borgen, Oslo’nun kimseyi dışlamayan ve çocukların güven içinde büyüyebileceği güzel bir şehir olması için çalışıyor.

avatar
  Kaydol  
Bildir
15 Ekim 2018