Bir Şehir, Bir Kadın: Roma ve Virginia Raggi

Yaklaşık üç bin yıldır erkekler tarafından yönetilen Roma’yı 2016’dan bu yana genç ve “sıradan” bir kadın yönetiyor: Virginia Raggi.

Foto: FILIPPO MONTEFORTE, AFP

18 Temmuz 1978’de Roma’da doğan Raggi, Roma Tre Üniversitesi’nde hukuk okudu. Üniversite öğrenimi sırasında bebek bakıcılığı ve garsonluk yaparak geçimini sağladı. Raggi politikaya girmeden önce ise fikri haklar alanında avukatlık yapıyordu.

Raggi 2011’de oğlu Matteo dünyaya geldikten hemen sonra politika ile ilgilenmeye başladı. Kendi deyimiyle, oğlunun doğumunun ardından gündelik yaşamdaki aksaklıkları daha yakından tecrübe etmesi üzerine “daha fazla oturup, olanları uzaktan izleyemeyeceğini anladı”. “Dünyayı çocukları için değiştirmek isteyen annelerin ruhuyla” önce mahallede çalışma yapan bir grupla ilişkilenmeye başladı.

5 Yıldız Hareketi(M5S)’ne girmesi de hareketin üyelerinden kocası Andrea Severini’nin kendisini bir toplantıya götürmesiyle gerçekleşti. 2013’te belediye meclisine giren Raggi, hareket içinde hızla yükselerek 2016 yılında %67’lik bir oy oranıyla Belediye Başkanlığı’nı elde etti.

Ansa haber ajansının “normalliğin portresi” olarak tanımladığı Raggi “sıradan vatandaş”dan belediye başkanlığına yükseldi. Raggi Roma’nın en genç ve ilk kadın belediye başkanı oldu.

Cinsiyetli ve cinsiyetçi kampanya süreci

Dört aylık kampanya süreci boyunca İtalya’nın en saygın medya kuruluşları dahi Raggi’nin gardrobuna ve medeni durumuna dair haberler yayımladı. Buna ek olarak kendisinden ragazza(kız) ve moretta(esmer kadın) gibi gayri resmî bir dil ile bahsetti. Corriere della Sera zafer kutlamasına katılımını “topuklularla parkelerde yürümenin zorluğu” şeklindeki bir başlıkla yayımladı. Neredeyse birçok haber Raggi’nin genç yaşına ve “deneyimsiz” oluşuna odaklandı.

Virginia Raggi ise, kampanyası boyunca anneliğine dair açıkça vurgular yaparak, cinsiyetini görmezden gelmediği bir kampanya süreci yürüttü. Deneyimsizliğine dair yapılan vurgulara ise, Guardian’a verdiği röportajda, “Italya’da deneyim Roma’yı ve ülkeyi yıkıma sürükleyen siyasi partilere ait” diyerek karşılık verdi.

Virginia Raggi, kente bir anne gözüyle bakıyor ve bunu vurgulamaktan çekinmiyor.

Kadınlar ve yerel yönetim

Raggi euronews’e verdiği röportajda, “Paris ve Madrid’ten sonra bir Avrupa başkentini daha kadın bir belediye başkanı yönetecek, sizce bu bir tesadüf müdür?” sorusuna şöyle yanıt vermişti: “Tesadüf mü değil mi bilmiyorum. Fakat bunun değişime dair güzel bir işaret olduğunu söyleyebilirim. İnsanların yeni bir macera için hazır olduğunu gösteriyor. Bunun aynı zamanda toplumsal cinsiyet politikalarının gelişimine dair ileriye dönük bir adım olmasını umuyorum.”

Yaptığı zafer konuşmasında, “Cinsiyet eşitliğinin hala bir hayal olduğu bir zamanda, bu tarihsel bir andır” demişti. Belediye başkanlığı seçimini kazanmasının ardından AP, “Raggi Roma’da bir anne olarak deneyimlerinden yola çıkıyor ve şehrin ilk kadın belediye başkanı olarak böyle bir bakış açısı ortaya koyuyor. Harabe haline gelmiş oyun alanları ve kaotik trafik, çift taraflı parkın bebek arabalarına yarattığı zorluklar gibi meselelerin altını çiziyor” demişti.

Virginia Raggi’nin mensubu olduğu Beş Yıldız Hareketi, popülist bir hareket ve muhalefetin oldukça tepkisini topluyor. Virginia Raggi, hem ilişkili olduğu siyasi hat, hem Roma’nın oldukça köklü sorunlarına ivedi çözümler üretememesi nedeniyle eleştirilere maruz kalıyor. Bir yandan da Roma’nın sorunları iki yıllık bir görev süresince çözülebilecek sorunlar değil, geçmiş yerel yönetimlerin de inanılmaz başarılı olduğu söylenemez. Bu nedenle Virginia Raggi’ye yönetilen eleştirileri değerlendirirken, toplumsal cinsiyet merceğinden de bakmak gerekiyor. Ne yazık ki, kadın belediye başkanları söz konusu olduğunda eleştiriler daha sert ve kolayca yapılabiliyor. Bu nedenle Virginia Raggi kadınların yerel yönetimler ve siyasete katılımı açısından tarihsel olarak önemli bir yerde duruyor.

*Kapak Görseli: Andreas Solato, AFP

 

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
2 Kasım 2018