Birleşik Krallık Futbolcularından Homofobiye Karşı Kampanya

İngiltere bölgesel lig ekiplerinden Telford United ve Birleşik Krallık’taki ligdeki amatör ve profesyonel düzeydeki takımlar, yeşil sahalardaki homofobiye karşı farkındalık yaratmak amacıyla gökkuşağı desenli forma ve bağcıklarla sahaya çıktı.

Alan Savunması

Her yıl Kasım ve Aralık aylarında, dünyanın en köklü ve prestijli futbol liglerinin yer aldığı Birleşik Krallık’ta, kadın ve erkek liglerinde düzenlenen maçlarda LGBTİ+’lara destek olmak ve futboldaki homofobiye karşı bir farkındalık oluşturmak amacıyla “Stonewall Rainbow Laces (Stonewall Gökkuşağı Bağcıkları)” kampanyası kapsamında etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Birleşik Krallık merkezli bir yardım kuruluşu olan Stonewall tarafından, LGBTİ+’ların haklarını korumayı ve yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan bu etkinlikler de futbolcular, maçlarda gökkuşağı renklerinden oluşan ayakkabı bağcıkları ve yine aynı renklerden oluşan kaptanlık pazı bantları kullanırken, kulüpler de maç önü seremonilerinde çeşitli organizasyonlar düzenleyerek, seyirciye mesaj veriyor.

Benzer bir etkinlik, İngiltere Bölgesel Futbol Ligi ekiplerinden Telford United Futbol Kulübü tarafından gerçekleştirildi. Yeşil sahalardaki homofobiye dikkat çekmek ve bununla mücadele etmek adına anlamlı bir harekete imza attan Kulüp, ligde geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen Spennymoor Town maçına LGBTİ+ hareketinin simgesini oluşturan gökkuşağı desenli formalarla çıktı.

Gökkuşağı desenli formalar satışa çıkarıldı

Alan Savunması

Maç sonunda, Telford United futbolcularının giydiği formalar açık artırmayla satışa çıkarıldı. Buradan elde edilecek gelirin, Shropshire’daki LGBTi+ gençleri destekleyen bir kuruluş olan XYZ Gençlik Grubu’na bağışlanacağı açıklandı.

Tek maç için özel olarak üretilen formalar, kulübün resmi eBay hesabı üzerinden de satışa çıkarıldı.

“Herkese kapsayıcı bir ortam sağlamaya çalışıyoruz”

Alan Savunması

Telford United Genel Müdürü Ian Dosser maç öncesi, kulüp olarak futboldaki homofobiye karşı verdikleri mücadeleye bağlı kaldıklarını göstermekten gurur duyduklarını belirtti.

Dosser, “Kulüp; çalışanlarımıza, gönüllülerimize, futbol takımlarımıza ve maçlarımıza katılan herkese kapsayıcı bir ortam sağlamaya devam ediyor” dedi.

İngiltere Futbol Federasyonu’ndan Gökkuşağı Bağcıkları’na destek: “Mutluluk duyarız”

Kasım ayının başında bir açıklama yayımlayan İngiltere Futbol Federasyonu da Gökkuşağı Bağcıkları kampanyasına her yıl olduğu gibi bu yıl da destek olmayı sürdüreceklerini, bu kampanyada olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Kaynak: Alan Savunması

avatar
  Kaydol  
Bildir
26 Kasım 2019