Bisikletli Kadın Hikayeleri: Benim Bisikletim Benim Şehrim

1 Aralık 2019, Pazar, 18:00’da Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde seyirci ile buluşuyor. Bisikletli Kadın İnisiyatifi tarafından gerçekleştirilecek film gösteriminin ardından filmin yönetmeni Ufuk Aydın ile bir söyleşi gerçekleşecek.

“Benim Bisikletim Benim Şehrim”, Türkiye’de ilk kez gündelik hayatta ve iş yaşamında, sosyal alanda ve toplum içinde, aile içerisinde ve ilişkilerinde, bisikletin varlığına sadece kadınların perspektifinden bakıyor ve Türkiye’deki kadın, bisiklet, yaşam ve kent bağını ortaya koyan bir belge niteliğini taşıyor.

Filmin amacı, Türkiye’de bisikletli kadınların, bisikletle ilk karşılaşmalarını, bisikletin gündelik hayatlarındaki yerini, sosyal etkileşimlerindeki etkisini ve bu süreçte ailelerinin destek ve tepkilerini  açığa çıkaran hikayeleriyle, yolcuklarının bilinen veya bilinmeyen gerçeklerini anlatmak.

Bisikletli Kadın İnisiyatifi’nin 2018 yılında Facebook Topluluk Liderliği Programı’ndan aldığı destekle Türkiye’nin yedi bölgesi ve yedi şehrinde gerçekleşen bisikletli kadın buluşmaları filmin doğal platosu oldu.

Filmin yapımcılığını Zeynep Araboğlu, yönetmenliğini ise Ufuk Aydın üstlendi.

Bisikletli Kadın İnisiyatifi hakkında

Bisikletli Kadın İnisiyatifi, 2015 yılı Mart ayında kuruldu. Bisikletli olan ve bisikletli olmak isteyen kadınlar arasında bir dayanışma ortamı yaratmayı, kadınlara cesaret vermeyi, Türkiye’de gündelik hayatlarında bisiklete binen kadın sayısını artırmayı ve bisiklet dünyasındaki kadınları görünür kılmayı amaçlayan bir kadın girişimidir.

avatar
  Kaydol  
Bildir
29 Kasım 2019