BM Kadın Birimi, Güvenli Kentler için ‘Karanlığı Aydınlat’maya Çağırıyor

BM Kadın Birimi 25 Kasım’a yönelik “Karanlığı Aydınlat” kampanyasıyla herkesi, kentlerde kendilerini güvende hissetmedikleri alanları Türkiye haritası üzerinde işaretlemeye çağırıyor. Sonrasında bilgiler yerel yönetimlerle paylaşılacak.

“Yaşadığınız kentte kendinizi güvende hissediyor musununuz?
Sokakta yürürken sizi tedirgin eden şeyler oluyor mu? Sözlü tacizle karşılaşıyor musunuz? Yanınızdan geçerken omzunuza çarpan, aracınızla giderken trafikte sizi sıkıştıran oluyor mu?
Toplu taşımaya binerken kalabalık olmasına dikkat ediyor musunuz ya da toplu taşımada yalnız kalmaktan kaçınıyor musunuz?
Yürüdüğünüz sokaklarda yeterli aydınlatma var mı? Yanmayan sokak lambaları, yolunuzu değiştirmene neden oluyor mu? Zaman zaman bir çukura denk gelip düşme tehlikesi geçiriyor musunuz? Kaldırımın yüksekliği yüzünden asfaltın kenarından yürümek zorunda kaldığınız oluyor mu?”

Bu sorular, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’ne ait. Eğer bu sorulardan birine “Evet” cevabı ise, kamusal alanda (sokakta, iş yerinde, eğlence yerlerinde) şiddete maruz bırakıldığınız anlamına geliyor.

Kamusal alandaki şiddetten en çok kadınlar ve kız çocukları etkileniyor; sokakta yürürken, alışveriş yaparken ve toplu taşımayı kullanırken güvende hissetmiyorlar.

Peki bunun için ne yapabilirsiniz?

BM Kadın Birimi, dünya çapında yürüttüğü 16 günlük aktivizm kampanyasının Türkiye ayağında, kadınların kamusal alanda maruz kaldığı şiddete karşı yerel yönetimlerle işbirliğini amaçlayan bir kampanya başlattı.

Kampanyanın bu yılki teması ‘Karanlığı Aydınlat’ ve sembolü ise karanlıkta yanıp sönen ışıkları sayesinde tehlikeye karşı birbirleriyle haberleşerek hayatta kalan ateş böcekleri.

Tek yapmanız gereken, kampanyanın internet sitesinde yer alan interaktif haritaya, bulunduğunuz kentte kendinizi güvende hissetmediğiniz yerleri göstermek için bir ateş böceği yerleştirmek.

BM Kadın Birimi, daha sonra interaktif haritada işaretlenen güvensiz noktalara ilişkin bilgiyi ilgili yerel yönetimler ile paylaşarak güvenli kentlere katkı sağlamayı hedefliyor.

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
26 Kasım 2019