BM Kadın Birimi’nden Cinsiyet Eşitsizliğine Karşı Gençlere Çağrı

BM Kadın Birimi, 1995 yılında küresel olarak kadın haklarının konu edildiği tek platform olan Pekin Konferansı’nın (1995) 25. yıl dönümü öncesinde, cinsiyet eşitliği mücadelesine gençlerin de katılımını teşvik eden yeni bir kampanya başlattı.

BM Kadın Birimi, düzenlediği basın toplantısında, 189 devletin cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik 1995 yılında kabul ettiği Pekin Deklarasyonu ve Eylem Platformu’nu 25. yılında yeniden gündeme getirmek üzere, “Generation Equality, Realizing Women’s Rights For an Equal Future” adlı bir kampanya başlattığını ve bu kapsamda gerçekleşecek etkinlikleri duyurdu.

BM Kadın Birimi direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka yaptığı açıklamada, “Bugün, tarihi Pekin Konferansı’ndan yaklaşık 25 yıl sonra, gerçek şu ki, tek bir ülke cinsiyet eşitliğini sağladığını iddia edemez,” dedi. “Bazı gelişmelere rağmen, dünyadaki çoğu kadın ve kız çocuğu için değişim çok yavaştı ve hatta birçok yerde gerileme yaşandığını görüyoruz.”

Kadınların, ayrımcılığa maruz kalmaya ve toplumsal katkılarının değersizleştirilmeye devam ettiğini ifade eden Phumzile Mlambo-Ngcuka şöyle devam etti: “Kadınlar, daha fazla çalışıyorlar, erkeklerden daha az kazanıyorlar, bedenleri, geçim kaynakları ve gelecekleri üzerinde daha az söz sahibiler; evde, iş yerinde ve kamusal alanda şiddetin türlü biçimlerine maruz kalıyorlar.”

Mlambo-Ngcuka, yeni kampanyanın kadınların sesini, seçimini ve güvenliğini engelleyen yasaların, politikaların ve modası geçmiş zihniyetlerin sistematik değişimini hızlandırmayı hedeflediğini söylüyor.

Ancak, Regner en büyük zorluğun, kadınları ve kız çocuklarını yoksulluk ve şiddete maruz bırakan erkek egemen “güç yapılarını” değiştirmek olduğunun altını çizdi.

2020’deki yıl dönümü etkinlikleri öncesinde, BM Kadın Birimi 193 üye devletten 1995 Pekin Deklarasyonu’nu ve Eylem Platformu’nu uygulamak için hayata geçirdiği hakkında veriler sunmasını istedi.

Pekin Deklarasyonu ve Eylem Platformu, yoksulluk ve şiddetle mücadele, insan haklarının iyileştirilmesi ve üreme ve cinsel sağlık hizmetlerine erişim, tüm kız çocuklarının eğitim görmesi ve kadınların iş hayatında üst düzey pozisyonlarda temsili dahil olmak üzere tüm kritik alanlarda kararlaştırılmış eylemlere işaret ediyor.

Yıl dönümüne yönelik, 2020’ye kadar yapılacak yetkinlikler arasında 2020 Mart ayında gerçekleşecek Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu yıllık toplantısı, dünya liderlerinin katıldığı Eylül 2020’deki yıllık Genel Kurul toplantısı ve Fransa ve Meksika’nın Fransa’da ortaklaşa düzenlediği, her yaştan sivil toplum temsilcilerinin katılacağı “Küresel Cinsiyet Eşitlik Forumu” yer alıyor.

Regner, ülkelerin çoğunun cinsiyet eşitliği konusunda ilerleme kaydettiğini, ancak bazılarında “gerileme” yaşandığını ifade ediyor:  “Kadınlara alan ve kendi hayatları, bedenleri  ve ekonomik bağımsızlıkları konusunda söz hakkı tanımayan ve uluslararası anlaşmalarla uyumlu olmayan geleneksel aile değerlerine ve aile içi kadın ve erkek rollerine kıymet biçen devletler ve hareketler hala mevcut.”

Kaynak: Voa News

avatar
  Kaydol  
Bildir
29 Mayıs 2019