BM Kadın Birimi’nden Rapor: Toplumsal Cinsiyet, İklim ve Güvenlik

Birleşmiş Milletler’in yeni raporuna göre, devletlerin özellikle Covid-19 salgınının yıkıcı sosyal ve ekonomik maruz kaldığı bu dönemde, iklim değişikliği ve çatışmadan etkilenen topluluklarda cinsiyet eşitsizliği ve kriz arasındaki ilişkiyi göz önünde bulundurması gerekiyor.

Rapor, cinsiyet eşitliği ve iklim krizi arasındaki ilişkinin anlaşılmasının, politika yapıcıların ve yardım girişimlerinin şiddet risklerini azaltmalarına ve dirençli, kapsayıcı ve barışçıl toplumların inşasını desteklemesine yardımcı olabileceğini savunuyor.

BM Çevre Programı (UNEP) İcra Direktörü Inger Andersen, “İklim krizi, iklimin ötesine uzanıyor ve etkili bir şekilde mücadele etmek için cinsiyet, iklim ve güvenlik arasındaki bağlantılara yönelik yanıtlar gerekiyor,”  diyor.

Cinsiyet mücadeleyi etkiler

Toplumsal Cinsiyet, İklim ve Güvenlik: İklim Değişikliğinin Ön Saflarında Kapsayıcı Barışı Sürdürmek başlıklı raporda dünyanın dört bir yanından vaka çalışmaları yer alıyor.

Cinsiyet normlarının ve güç yapılarının, kadınların ve erkeklerin krizlerden etkilenme biçimlerini ve verdiği tepkileri nasıl belirlediğini ortaya koyuyorlar.

Örneğin Sudan ve Nepal’de iklim değişikliği, erkekleri başka bir yerde iş aramak için köylerinden terk etmeye zorlayarak, kadınların hasarlı bölgelerde artan ev sorumluluklarını tek başına üstlenmek zorunda bırakıyor.

Pakistan ve Sierra Leone dahil olmak üzere diğer örnekler, kentsel alanlarda kaçak yerleşimlerde kadınların karşılaştığı risklere odaklanıyor.

Covid-19 krizin etkilerini şiddetlendiriyor

Rapor, COVID-19 salgınının iklim değişikliğinin gıda güvenliği, geçim kaynakları, sosyal uyum ve güvenlik üzerindeki etkilerini daha da artırdığı konusunda uyarıyor.

Salgın ayrıca, bu zamana kadar elde edilen kazanımlara ve hassas barış süreçlerine de ket vuruyor.

Rapora göre, doğal kaynaklar, çevre ve iklim değişikliği konusundaki müdahaleler, kadınların siyasi ve ekonomik liderliği için fırsatlar sunuyor.

BM Barış İnşası Destek Genel Sekreteri Oscar Fernández-Taranco, “Kadınların doğal kaynakların yönetimindeki rolünün güçlendirilmesi, barış süreçlerinde etkin olmaları ve şiddet içermeyen davranışlarda çatışmaları yönetmeleri için fırsatlar yaratıyor” diyor.

Daha iyi bir gelecek için eşitsizlikle mücadele

Rapor, toplumsal cinsiyet eşitliğine daha fazla yatırım yapılmasını ve kırılgan devletlerde kadınların güçlendirilmesini gerektiriyor.

UNDP Yöneticisi Achim Steiner, “Cinsiyet eşitsizliği, iklim savunmasızlığı ve devlet kırılganlığı arasında güçlü bir bağlantı var – örneğin, bu alanlardan birinde daha yüksek değerlere sahip ülkelerin diğer ikisinde daha yüksek puan alma eğiliminde olduklarını biliyoruz” diyor.

Daha iyi oluşturmak için eşitsizlikle mücadele

Rapor, toplumsal cinsiyet eşitliğine daha fazla yatırım yapılması ve zor koşullardaki toplumlarda kadınların güçlendirilmesi için çağrı yapıyor.

UNDP Yöneticisi Achim Steiner, “Cinsiyet eşitsizliği, iklim zaafiyeti ve toplumsal kırılganlık arasında güçlü bir bağlantı var – örneğin, bu alanlardan birinde daha yüksek değerlere sahip ülkelerin diğer ikisinde daha yüksek puan alma eğiliminde olduklarını biliyoruz” diyor.

“Aynı zamanda, kadınları güçlendiren ve cinsiyet eşitliğini teşvik eden girişimleri hedefleyen yardım girişimleri çok az.”

Yazarlar, raporun, herkes için sürdürülebilir kalkınma sağlamak için temel olan barış inşasında kadınların rollerini güçlendirmeye yardımcı olacağını umuyor.

BM Kadın Birimi İcra Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka, “Değişime cinsiyet merceğiyle bakmak, Covid-19 sonrası ekonomilerimizin toplumdaki temel eşitsizliklerle mücadele etmesini ve kadına yönelik şiddeti sonlandırması anlamına geliyor” dedi.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: News.un.org

avatar
  Kaydol  
Bildir
19 Haziran 2020