BM Uyardı: Dünyada Her Hafta Bir İklim Felaketi Gerçekleşiyor

İklim değişikliğiyle kötüleşen aşırı hava olayları, Arjantin’den Çin’e ve Ekvador’dan Malezya’ya kadar insanların yaşamlarını etkiliyor. Birleşmiş Milletler, bu felaketlerin bundan sonra daha sık yaşanacağını ve Guardian’ın raporuna göre hali hazırda haftada bir felaket oranına ulaşıldığını söyledi.

Mozambik’teki Cyclone Idai ve Hindistan’daki yaygın kuraklıklar gibi dünyanın çeşitli yerlerindeki birçok doğal felaket, topluluklar üzerindeki büyük etkisi nedeniyle uluslararası ilgi görüyor. Ancak, BM Genel Sekreterliği Afet Riskinin Azaltılması Özel Temsilcisi Mami Mizutori’nin  ifade ettiğine göre,”düşük etkili olaylar”de ölüm, yerinden olma ve tahmin edilenden çok daha insanın acı çekmesine neden oluyor.

“Bu gelecekle ilgili değil, bugünle ilgili” diyor Mizutori.

Bu tür olayların oranındaki artış, acil iklim ve afet önleme eylemlerini gerekli kılıyor. Mevcut durum, ülkelerin, doğal felaketleri yalnızca yaşandıktan sonra ele almaya başlamasını değil, felaket ve zararı önlemek için proaktif bir şekilde çalışmasını talep ediyor.

Mizutori, “İnsanların uyum ve dayanıklılık hakkında daha fazla konuşması gerekiyor” diyor.

İklim değişikliğinin etkileri kötüleşip aşırı hava olayları daha yıkıcı hale geldikçe, bunlara bağlı hasarların da artması muhtemeldir. İklimle ilgili felaketlerin yılda 520 milyar dolara mal olduğu tahmin ediliyor ve yükselen küresel sıcaklıklara dayanacak altyapı oluşturmak için gereken ek harcamaların gelecek 20 yılda toplam 2.7 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

“Bu, çok fazla para değil [altyapı harcamaları bağlamında], ancak yatırımcılar yeterince şey yapmıyor. Esnekliğin insanların para ödeyeceği bir meta haline gelmesi gerekiyor ”diyor Mizutori.

Oxford Üniversitesi’nin yaptığı son araştırmaya göre, küresel sıcaklıklar 1.5 santigrat dereceden (Paris iklim sözleşmesinde belirtilen limit ) fazla artarsa, tropik bölgelerdeki ülkelerin, yüksek enlem bölgelerinde bulunan ülkelere göre iklim değişikliğinden daha fazla etkilenmesi muhtemel.

Çalışma, iklim değişikliğinin gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkisi arasındaki farkı karşılaştırarak, daha fazla emisyon üreten daha zengin ve daha gelişmiş ülkelerin sıcaklıklardaki artıştan en az etkilenen ülkeler olduğunu gösteriyor. Buna göre, iklim değişikliğinin etkisiyle başa çıkacak daha az kaynağa sahip olan birçok Afrika ve Latin Amerika ülkesi en kötü etkilenen ülkeler olacaktır.

Araştırmanın ortak yazarı Luke Harrington, “Küresel ısınmaya yol açan emisyonlardan en fazla sorumlu olan ülkelerin ekonomik büyümeyi sürdürmek için üzerine düşeni yapmak zorunda kalacak. Bu nedenle,iklim değişikliğinin gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkilerini sınırlamak için yatırım yapmamız gerekiyor,” diyor.

Düşük şiddetli felaketlerden kaynaklanan geniş çaplı hasar,  şiddetli hava koşulları öncesinde yapılacak uyarılar ve sel tehlikesi veya kuraklık durumunda su rezervleri gibi altyapılarla hafifletilebilir. Fakat Mizutori, “doğal çözümler” uygulamanın öncelikli olması gerektiğini belirtiyor.

“Bir iklim acil durumu ve iklim krizi hakkında konuşuyoruz, ancak [etkilere uyum sağlama sorunu ile yüzleşemezsek hayatta kalamayız.”

Kaynak: Global Citizen

avatar
  Kaydol  
Bildir
6 Eylül 2019