Bodrum Belediyesi ve Kadın Dayanışma Derneği “Şiddetsiz Bir Kent” için El Ele

Bodrum Belediyesi ile Bodrum Kadın Dayanışma Derneği arasında kurumsal işbirliği protokolü imzalandı.

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kadın Dayanışma Derneği arasında “Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Birimi” faaliyetlerinin yürütülmesi için Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen protokol imzalama törenine Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, dernek üyeleri, siyasi parti ve STK temsilcileri katıldı.

Şiddetsiz Bir Kent, Şiddetsizlik Üzerinden Yerel Yönetim

İmza töreni öncesi konuşan Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, derneğin 2010 yılından bu yana Bodrum’da hem şiddet alanında hem ayrımcılık alanında sürekli politika üreten ve kadınları destekleyen bir yapılanma olduğunu belirterek, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği biriminin taraflarından biri olarak derneğimizi görüyoruz. Bodrum Belediyesi’nin de Bodrum Kadın Dayanışmayı yerelde bu politikanın götürücüsü, taşıyıcısı ve destek vericisi bir örgütü olarak kabul ediyor olması bizim için değerli. Amacımız, Bodrum’u hiçbir sokağında hiçbir mahallesinde mümkünse hiçbir evinde ve hiçbir kurumunda kadınlara yönelik şiddetin akla bile getirilemeyeceği bir yer haline dönüştürmek.”

Bodrumlu kadınlar olarak kadın meclisi toplantıları üzerinden bir yönerge hazırladıklarını ifade eden Erozan, “şiddetsiz bir kent ve şiddetsizlik üzerinden yerel yönetim” amaçladıklarını söyledi:  “Başkan Ahmet Aras da bu seçimlerde kadınların bu talebinin arkasında olduğunu ve kadınlarla birlikte yol yürüyeceğini beyan etmişti. Bunun da en önemli göstergelerinden birisi  taahhütnameye imza atmasıydı. Bugün bu taahhütnamenin gereklerini adım adım ve Bodrum Belediyesi ile birlikte yerine getiriyoruz. BKD, bugün Belediye ile birlikte, Bodrum Belediyesi Eşitlik Şefliği üzerinden kendisine düşecek her konuda yol yürüyeceğinin imzasını atıyor.”

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün önemine değinerek başladığı konuşmasında şunları ifade etti:

“Bugüne kadar şiddet görmüş kadınlarımızı, acılarını yüreğimizde hissederek anıyoruz. Artık dur diyoruz. İsyanlarımızı çeşitli platformlarda dile getirdik. Bu eşitlik biriminde yaptığımız çalışmalarda bu çabamızı günlere sığdırmadan önümüzdeki aylara, yıllara yayarak daha fazla ilerleme kaydedeceğimize inanıyorum. STK’larda görevli arkadaşlarımızın bu yolu yürümemizde bizlere çok katkısı olacaktır. Buradan şimdiden bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Belediye Başkanımız Ahmet Aras bu konuda gerçekten çok samimi. Geldiğimiz günden beri 8 aydır çalışmalarıyla tam desteğini gösterdi bize. Onunla bu konuda yol yürümekten, bir erkek olarak bizim yanımızda olmasından dolayı teşekkür ediyorum kendisine.”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, önemli bir günde önemli bir imza atacaklarını belirterek “Kadınların kendinden emin, güvenli ve eğitimli bireyler olarak hayatına devam etmesi ve kendi ekonomisini yaratabilmesi, geleceğimiz için çok ama çok önemli. Son bir yılda 320 kadın katledildi. Kadın cinayetleri bunun son noktası. Şiddet, toplumsal dışlanma, iş hayatında, siyasette kadının ötekileştirilmesi, yaşamda kadının rolünün hep az tutulması çok ciddi problemlere yol açıyor. Çünkü toplumun mayasını kadınlar yapıyor” diye konuştu.

Bodrum Belediyesi olarak Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Şefliğini kurduklarını kaydeden Başkan Aras, “Kadın Dayanışma Derneğimiz bu iş için çok büyük katkı veriyor, emek veriyor ama Bodrum’da 170 bin nüfusun 90 bini kadınlardan oluşuyor. Yani bu işi daha geniş kitlelere yaymamız gerekiyor. Onları da kucaklamamız gerekiyor. Bodrum’u çocuğa, kadına, sahipsiz hayvana, herkese karşı şiddetsiz bir kent haline getirmeliyiz. Biz yerel yönetim politikamızı hep bunun üzerine kurmaya çalışıyoruz.”ifadelerini kullandı.

Kaynak: Cumhuriyet

avatar
  Kaydol  
Bildir
29 Kasım 2019