Boğaz’ın İlk Kadın Birincisi: Ilgın Çelik

“Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı”nda ilk kez bir kadın yüzücü en iyi dereceyi aldı. 17 yaşındaki Ilgın Çelik, Anadolu yakasından Avrupa yakasına 47 dakika 19 saniyede yüzerek, diğer tüm kadın ve erkek yüzücüleri geçmeyi başardı.

Fotoğraf: DW Türkçe

Kıtalararası yüzme yarışlarından “Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı” bu yıl 31‘inci kez düzenlendi.

“Dünyanın En İyi Açık Su Yüzme Organizasyonu” kabul edilen yarışta, 59 ülkeden yerli ve yabancı toplam iki bin 400 yüzücü mücadele etti.

Bu yıl, yarışta bir ilk yaşandı. 17 yaşındaki kadın yüzücü Ilgın Çelik, Anadolu yakasından Avrupa yakasına 47 dakika 19 saniyede yüzerek, diğer tüm kadın ve erkek yüzücüleri geçti.

Yarışta, erkeklerde birinciliği Melikşah Düğen (48:28), ikinciliği Efe Erduran (48: 32), üçüncülüğü de Artur Artamonov (48: 53) kazandı.

Kadınlarda, birinciliği Ilgın Çelik (47:19), ikinciliği Hilal Zeynep Saraç (47:26) ve üçüncülüğü Şira Nur Eroğlu (50:09) kazandı.

“Biraz zekâ kullanmak gerekiyor”

Boğaz’da, 2 bin 400 yarışmacıyı geçerek birinci olan Ilgın Çelik, DW Türkçe’den Nevşin Mengü’ye erkek yarışmacılar ile arasındaki seviye farkına ilişkin açıklamada bulundu:

“Yüzmede de erkekler daha farklı oluyor, ama Boğaz’da açık suda böyle bir şey yok. Taktiği uygulamak önemli. Biraz zekâ kullanmak gerekiyor.”

“Aslında Boğaz’da erkekler birincisi Melikşah ile aynı takımdayız, beraber antrenman yapıyoruz. İkimiz de aynı antrenmanı yapıyoruz, aynı mesafeyi yüzüyoruz.”

“Kuvvet de gerekli ama daha çok taktik önemli. Verilen parkuru, belirlenen taktiği izlememiz gerekiyor. Akıntıya göre, dalgaya göre hareket etmemiz gerekiyor.”

“Kadından mühendis olur mu? Algısını kırmaya çalışıyorum”

Yarışmanın ikincisi olan Hilal Zeynep Saraç, mesleki anlamda karşılaşabileceği cinsiyetçilikle de mücadele ettiğini belirtiyor:

“TED Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliğinde okuyorum ayrıca hukuk ek dalı yapıyorum. Üniversiteme %100 ÖSYM bursuyla girdim. Yüzme branşında Türkiye’de büyük yaşlara sporcu kalmıyor maalesef.”

“Türkiye’de havuz yarışlarında yarışan yaşı en büyük uzun mesafe serbestçisiyim. Ayrıca açık su branşında yaşı en büyük milli sporcuyum. Türkiye’de hem eğitim hem spor bir arada yapılamaz, kadın mühendis mi olur gibi ön yargıları kırmaya çalışıyorum.”

Ilgın Çelik Hakkında

Ilgın Çelik, 2002 yılında doğdu. 5 yaşında yazlıklarında bulunan havuzda yüzmeyi kendi kendine öğrendi. 8 yaşından itibaren profesyonel olarak yüzmeye başladı. Şuan 12’inci sınıfta olan Çelik, hem sınavlara hazırlanıyor hem de antrenmanlara devam ediyor.

Kaynak: DW Türkçe, Bianet 

 

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
5 Ağustos 2019