Bogota’nın İlk Kadın ve Açık Lezbiyen Belediye Başkanı: Claudia Lopez

Kolombiya’da devlet başkanlığından sonra en önemli ikinci makamı olarak kabul edilen Bogota belediye başkanlığını, sol eğilimli Claudia Lopez kazandı. Lopez, Bogota’nın ilk kadın ve açık lezbiyen belediye başkanı oldu.

Fotoğraf: BBC

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile 52 yıllık çatışmaları sona erdiren barış anlaşmasının 2016 yılında imzalanması sonrası ilk bölgesel ve yerel seçimlere giden Kolombiya, 32 vali, 1000’den fazla belediye başkanı ve binlerce yerel meclis üyesini seçti.

Oyların yüzde 35’ini aldı

Eski senatör ve devlet başkanı yardımcısı adayı Claudia Lopez, oyların yüzde 35’ini toplayarak Bogota’nın ilk kadın ve açık lezbiyen belediye başkanı oldu.

Lopez’in seçilmesi kadın ve LGBTİ hakları açısından önemli bir kazanım olarak nitelendi.

López seçim zaferini Twitter’dan paylaştığı “Sadece kazanmadık, aynı zamanda tarihi değiştirdik” sözleriyle kutladı.

“Bozulmaz” belediye başkanı

Kendisini ‘bozulmaz’ (yolsuzluk yapmaz, rüşvet kabul etmez) diye niteleyen Lopez, güvenliği sağlamak için sokaklarda daha fazla polis görevlendirmeyi, çocukların çalıştırılması ve ergen hamilelikleriyle mücadele etmeyi, eğitim fırsatlarını yaşı 45’ten büyük olanlara da ulaştırmayı vaat etmişti.  
Siyasete atılmadan önce gazeteci olarak çalışan López, ülkenin Yeşil İttifak partisinin bir üyesi. Muhafazakar politikacılara yönelik eleştiriyle tanınan Lopez, Kolombiya’da yolsuzlukla mücadele çabalarına da yoğun bir şekilde dahil olmuş bir isim.

Kaynak: BBC, Sputnik

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
28 Ekim 2019