Britanyalı Aktivist 85 Gün Pedal Çevirdi, 3.4 Ton Plastik Topladı

Britanyalı çevre aktivisti Kiko Matthews, bisikletle 85 günde 6 bin 863 kilometre yol kat ederek ülkenin sahillerinden 3.4 ton plastik topladı.

Fotoğraf: BBC

“Kik Plastic” oluşumunun öncüsü olan Matthews, “Kik Plastic Tour” adını verdiği turda 6 bin 863 kilometre yol kat ederek gittiği her kentin, kasabanın sahilini plastikten arındırmaya çalıştığını belirterek, “Topladıklarım sadece yüzeyde, görünür yerlerde olanlar. O kadar fazla plastik var ki inanamadım ve çok üzüldüm. Sorunla mücadele için atılan adımlar ise beni sevindirdi” dedi.

79 plajdaki ‘plastik toplama’ işlemi için toplam 316 saat pedal çevirdiğini anlatan çevre aktivistine 1960 gönüllü yardım etti. Toplanan plastikler arasında şişeden balık ağına, kutudan kabloya çok sayıda farklı ürün olduğunu belirten Matthews, “85 gün süresince tepelere tırmandım, yokuşlardan aşağı indim. Şiddetli rüzgar, yağmur ve güneşin zorladığı anlar oldu ama sonuca baktığımda hepsine değdi” dedi.

Geçtiğimiz hafta Londra’ya vararak turunu sonlandıran Matthews, uluslararası kuruluşların kendisiyle temas kurduğunu ve gelecekte onlarla işbirliği yaparak projenin daha geniş kapsamlılarını hayata geçirmek istediğini belirtti.

avatar
  Kaydol  
Bildir
2 Ağustos 2019