Brüksel’i Şekillendiren Kadınlar

Toplumsal modeli ve insan haklarıyla tüm dünyaya örnek gösterilen Avrupa, siyasi arenada gücü cinsiyetler arasında eşit şekilde dağıtma konusunda aynı başarıyı sergileyemiyor. Bunun sebebi işinde yetkin kadınların az olması değil, aksine çok fazlalar. Politico’nun hazırladığı ‘Brüksel’i Şekillendiren Kadınlar’ listesi, liderlik pozisyonuna aday kadınların portrelerini çıkarıyor.

‘Brüksel’i Şekillendiren Kadınlar’ listesinde Brüksel’in teknoloji gündemini belirleyen, kadınların çoğunlukta olduğu yerel konseylerini ve Avrupa Komisyonu’nun ticaret departmanını yönetmeye aday çok sayıda kalifiye kadın yer alıyor.

Fakat liderlik pozisyonlarında kadınları görmek mümkün değil. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’ın yerine geçecek kişi için yürütülecek kampanyaların çoğunun erkekler tarafından yönetileceği ve finanse edileceğine şüphe yok.

Avrupa Parlamentosu’nu bir kadın başkanın yönetmesinin üzerinden 20 yıl geçti. Kadınlar şehirdeki en zorlu işleri yapsa da, asıl soru ne zaman liderlik koltuğuna oturacakları.

Avrupa Komisyonu veya Avrupa Konseyi’nin kadın başkanı olmadı ve 2019’da da durum farklı olmayacak. İşinde yetkin birçok kadın ve onları seçebilecek birçok parti olmasına rağmen, mevcut kamuoyu anketlerindeki en büyük yedi partiden hiçbiri (Parlamentonun koltuklarının yaklaşık yüzde 86’sını kazanmaları bekleniyor) Komisyon başkanlığına bir kadını aday göstermedi.

Bir sonraki Avrupa Parlamentosunda sekizinci en büyük grup olacak Yeşiller, bir kadını eş aday olarak gösterecek. Parlamentonun kadın başkanı olmasının üzerinden o kadar uzun zaman geçti ki, bu görevi yürüten her iki kadın da, Simone Weil ve Nicole Fontaine, artık aramızda değiller. Avrupa Konseyi’nde de durum farklı değil. Brexit’le birlikte Theresa May’in de ayrılmasıyla, Konsey’in 28 üyesinin sadece ikisi kadın olacak.

Brüksel’in bugününü ve geleceğini şekillendiren birçok kadın olmasına rağmen, üst yönetimlerde kadın lider eksikliği var. İşte Brüksel’in liderlik pozisyonuna aday kadınları…

Arancha González

Ticaret uzmanı, hem Birleşmiş Milletler hem de Dünya Ticaret Örgütü’nün yetkilendirdiği bir kalkınma ajansının başkanı ve üst düzey Avrupa Komisyonu yetkilisi. 2019’da ya İspanya’nın Avrupa Komisyon Üyesi ya da Komisyon’un ticaret departmanının genel müdürü olmaya aday.

Brüksel’in meclis üyeleri

Ekim ayında Brüksel yerel seçimlerinde 399 kadın meclis üyesi seçildi. Kadınlar, Belçika meclis üyelerinin yüzde 49’unu oluşturuyor. Ancak Belçika’da yer alan 19 komün arasında sadece birinin belediye başkanı kadın.

Ann Mettler

Avrupa Siyasi Strateji Merkezi’nin genel başkanı. Komisyon başkanı ‘Juncker’in beyni’ olara adı geçen Mettler, daha önce Dünya Ekonomi Forumu ve Lizbon Konsey’inde uzun yıllar görev yapmış.

Luminata Odobescu

Avrupa Komisyonu üyesi. Brexit, Trump, Rusya ve Avrupa’nın aşırı sağcılarının AB’nin diplomasisini sıkıntıya soktuğu bir ortamda Romanya’nın 2019 AB dönem başkanlığına getirilmesi için çalışıyor.

Teknoloji alanında çalışan Parlamento üyeleri

Silikon Vadisi ne kadar erkek hegemonyası altında ise, Brüksel’de özellikle Avrupa Parlamentosu’nda teknoloji alanında kadınlar başı çekiyor. Maydell, Dita Charanzová, Marietje Schaake, Mady Delvaux, Eva Kaili, Sophie ‘t Veld, Emma McClarkin, Pilar del Castillo Vera, Kaja Kallas ve Julia Reda dijital devrimin önde gelen Parlamento üyeleri arasında yer alıyor.

Euronews’un kadınları

Deborah Turness NBC News’ın başkanı. Brüksel’de televizyon dünyasının stratejik beyni olarak anılıyor. Yönettiği ekipte de kadınlar çoğunluğu oluşturuyor.

Helena König ve Sandra Gallina

Avrupa Komisyonu Ticaret Departmanının genel müdür yardımcıları.
Her ikisi de, önümüzdeki yıl emekliye ayrılacak Genel Müdür Jean-Luc Demarty’nin koltuğuna oturabilecek muhtemel adaylar.

Salomé Cisnal de Ugarte 

Uluslararası bir hukuk şirketi olan Hogan Lovells’ın yönetici ortağı. AB mahkemeleri ve birçok küresel şirkete danışmanlık yapıyor.

Tina Zournatzi

Avrupa Komisyonu iletişim departmanında stratejik iletişim başkanı.
Zournatzi’nin hedefi, AB’nin kapılarını herkese açıp, bloğun kurumlarını tüm Avrupalılarla ilişkilendirmek. Zournatzi hayalini gerçekleştirmek için gençlerle işbirliği yapıyor.

Natasha Bertaud

Avrupa Konseyi Başkanının sözcüsü. 2014 yılında “Başkan Juncker” seçim kampanyasının basın sözcülüğünü yapan Bertaud, Juncker’in koltuğuna oturmaya aday.

Brigid Laffan

European University Institute Robert Schuman İleri Araştırmalar Merkezi’nin direktörü ve profesörü. Laffan, her Mayıs ayında Floransa’da düzenlenen, Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu liderlerini ağırlayan yıllık Birlik Konferansı’nın arkasındaki ekibin lideri. 

Mar Garcia Sanz 

Avrupa Yeşiller Partisi’nin genel sekreteri. Garcia Sanz, partisinin yerel gücünün bütün kıtaya yayılmasını sağlayacak ‘Tilt’ adlı bir taban platformu üzerine çalışıyor.

Geneviève Pons 

Düşünce kuruluşu Jacques Delors Enstitüsü’nün Brüksel direktörü. Daha önce WWF Avrupa Politika Ofisi’ni yönetti. Rio de Janeiro’daki Dünya Zirvesi’nde Avrupa Komisyonu eski başkanı Jacques Delors’un çevre danışmanı olarak görev yaptı.

Alexandria Hicks

Dijital pazarlama ajansı FleishmanHillard’ın medya yöneticisi. Hicks, Monsanto gibi büyük şirketlerin medya iletişimini yönetiyor.

Clare Hutchinson

NATO kadın, barış ve güvenlik özel temsilcisi. Dünyanın en büyük askeri ittifakının uluslararası askeri ve diplomatik eylemlerini planlarken çatışmanın kadın ve kız çocukları üzerindeki etkisinin en aza indirgenmesini sağlamakla sorumlu.

Dominique Roch

Medya platformu Euroactiv’in dijital yöneticisi. 32 yaşında etkileyici bir özgeçmişe sahip olan Roch, daha önce Kantar Media, Avrupa Komisyonu ve LunchNow’da çalıştı. Roch, karar vericilerin internetin farklı toplumlara ulaşmanın bir aracı olduğunu anlamasına yardımcı olmak için projeler üretiyor.

Laura Houlgatte

Uluslararası Sinemalar Birliği’nin CEO’su. Houlgatte, Avrupa’nın 37 ülkesindeki sinemaları temsil ediyor. Houlgatte daha önce British Council ve Avrupa Yayıncıları Federasyonu için çalıştı.

Catherine Naughton

Avrupa Engelliler Forumu’nun direktörü. Forumun en büyük hedefi engelliler için oy kullanma istasyonları ve online oy kullanma sistemleri geliştirerek engelli vatandaşların oy kullanmasını kolaylaştırmak.

 Kaynak ve görseller: Politico

avatar
  Kaydol  
Bildir
20 Kasım 2018