Bursalı Kadınlar 25 Kasım’a Kadar Her Cumartesi Oturma Eyleminde

Bursa’da kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’ne kadar her cumartesi oturma eylemi düzenleyecek.

Evrensel

Bursa Kadın Platformunun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Orhangazi Parkı’nda “Şiddete ve istismara karşı susmuyor, yaşam hakkımızı savunmak için kadın dayanışmasını büyütüyoruz” şeklinde açıklama yaparak, yarım saatlik oturma eylemi düzenledi.

Kadınlar, bu eylemi 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Gününe kadar her cumartesi yapacaklarını açıkladı.

“Her kesimde artan şiddet kadınları ve çocukları daha derinden etkiliyor”

Orhangazi Parkı’nda yapılan oturma eyleminde söz alan Berna Yeşiltepe, “Gün geçmiyor ki kadınlar en yakınları tarafından öldürülmesin; sokakta, işyerinde, evde; tacize, tecavüze, şiddete, ayrımcılığa uğramasın. Gün geçmiyor ki göz bebeği çocuklarımızın istismara uğradığı haberlerini duymayalım. Kadına yönelik şiddet de çocuk istismarı da her geçen gün artmaktadır. Toplumun her kesiminde artan şiddet biz kadınları ve çocukları daha derinden etkiliyor. 25 Kasım tüm dünyada Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’dür. Bizler Bursa Kadın Platformu olarak bugünden itibaren 25 Kasım’a kadar her cumartesi yarım saat oturma eylemi yapacağız” dedi.

“Belediye başkanlarımızın kadınlara ayıracak vakitleri yok”

Düzenledikleri oturma eylemiyle kadına yönelik şiddete ve çocuk istismarına dikkat çekmek istediklerini belirten Yeşiltepe, “Maalesef biz kadınlar ve çocuklar her gün yaşam hakkımıza dönük saldırılara uğrarken kentimizi, ülkemizi yönetenler üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmiyor. Bursa Kadın Platformu olarak 13 Eylül’de yaptığımız basın açıklaması ile kentimizi yöneten belediyelerle acil taleplerimizi paylaştık. Belediye başkanlarından randevular talep ettik. Buradan üzülerek söylüyoruz ki Nilüfer, Mudanya ve Gemlik belediyeleri dışında hiçbir belediye ile görüşme yapamadık. Belediye başkanlarımız o kadar meşgul ki kentimizin yarısını oluşturan kadınlara ayıracak vakitleri yok” dedi.

‘Nafaka yok, kendi imkanlarınla geçin’

Meclisi kadın cinayetlerine karşı harekete geçmeye çağıran Yeşiltepe, “Bizler şiddetin önlenmesi için taleplerimizi duyurmaya çalışırken Meclise gelecek olan yargı reformu paketinde kadınları yakından ilgilendiren iki konu var. Biri; nafaka hakkının sınırlandırılmasını içeren düzenleme ve daha önce kamuoyunun büyük tepkisiyle iki kere geri çekilen çocuk istismarına evlilik yoluyla af düzenlemesi. Kızlar çocuk yaşta evlendirilecek, istismarcılar bir şekilde affedilecek, bir gün şiddetten uzaklaşmak için boşanmaya kalktıklarında da ‘Nafaka yok, kendi imkanlarınla geçin’ denecek” ifadelerini kullandı.

“Tecavüzü meşrulaştıramazsınız, istismarı affettirmeyiz”

2016 yılında “Tecavüzü meşrulaştıramazsınız”, 2018 yılında “İstismarı affettirmeyiz” diyerek bir araya gelen kadınların, çocuk istismarına ilişkin düzenlemeleri daha önce iki defa engellediğini hatırlatan Yeşiltepe, “Çocuk hamileliklerinin, evlilik içinde kadınlara yönelik şiddetin böyle tavan yaptığı bir dönemde üçüncü defa karşımıza geliyor düzenleme. Bu teklif toplumda ağır travmalara neden olacağı gibi çocuklarımızın geleceğini karartacaktır. Kolları sıvayalım, yine işimiz çok. Tüm kadınlara, kız kardeşlerimize sesleniyoruz; yan yana gelelim, çünkü acılarımızı ancak dayanışma ile sarar; haklarımızı ancak mücadele ile kazanabiliriz” dedi.

Kaynak: Evrensel

avatar
  Kaydol  
Bildir
28 Ekim 2019