Büyük Gurur: Bilim İnsanı Betül Kacar, NASA Ekibine Kabul Edildi

Arizona Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan bilim insanı Betül Kacar, NASA’nın evrendeki yaşam izlerini araştırmak için kurduğu ekibe kabul edildi.

Astrobiyoloji, moleküler biyoloji ve evrim alanlarında çalışmalarını sürdüren bilim insanı Betül Kacar, NASA’nın evrendeki yaşam izlerini araştırmak için kurduğu ekibe kabul edildi.

Kacar, haberi Twitter hesabından duyurdu:

“Güzel bir haber. Kelimelere dökmekte zorlanıyorum, ama şöyle: Evrende yaşamın izlerini araştırmak için oluşturulan yeni bir NASA ekibine kabul edilmişim. Bu seneye ufak bir sağlık sorunuyla başladım, ilaç gibi geldi bu haber sabah sabah. Her şeyin başı sağlık diyerek bitireyim.”

Betül Kacar hakkında

Marmara Üniversitesi’nde kimya bölümü okudu.

ABD’deki araştırmalarına, 19 yaşında, halen Marmara Üniversitesi’nde öğrenci iken başvurduğu proje ile Amerikan Howard Hughes Tıp Enstitüsü (HHMI) tarafından ödüllendirilmesinden sonra başladı.

Doktora çalışmalarını  Emory Üniversitesi Tip Fakültesi’nde Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına neden olan proteinler üzerine yaptı, doktora sonrası evrimsel biyoloji ve astrobiyoloji alanına geçiş yaparak kendi araştırma konusunu oluşturdu. Bu çalışması ile NASA Genc Araştırmacı ödülünü ve NASA Astrobiyoloji Enstitüsü ve NASA Egzobiyoloji araştırmacı ödüllerini aldı.

Aynı zamanda eğitim ve bilgiye ulaşım sıkıntısı çeken gençler için dünyadaki tek astrobiyoloji eğitim platformu olan NASA – SAGAN’in kurucuları arasında yer alan Kacar, 2016 yılında Japonya Hükümeti tarafından kurulan yer-yasam enstitüsüne (ELSI) öğretim üyesi olmak üzere davet aldı. Halen Tokyo Teknoloji Enstitüsü’ndeki bu görevine ABD ile eş zamanlı olarak devam ediyor.

Araştırmaları yer yüzünde kalıntı bırakan mikro-boyuttaki canlıların biyolojik yapısını anlamak üzerine olan Betül Kacar, laboratuvarda canlandırdığı geçmişe dair biyolojik yaşamı, güneş sistemi ve dışındaki gezegenlerden elde edilen veriler ile karşılaştırmakta ve evrendeki yaşamın izlerini aramaktadır.

avatar
  Kaydol  
Bildir
17 Ocak 2020