Büyükşehir Belediyeleri Kadına Yönelik Şiddetle Nasıl Mücadele Ediyor?

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından 27 büyükşehir belediyesinin kadına yönelik şiddetle mücadele politikalarına ilişkin yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi: “Bazı belediyelerin kadına yönelik şiddetle ilgili birimleri dahi yok.”

Kerestecioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, kayyum atanan HDP’li 3 büyükşehir belediyesi dışındaki 27 büyükşehir belediyesine kadına yönelik şiddet konusundaki çalışmaları hakkında sorular yönelttiklerini söyledi.

Sorular yönelttikleri 27 büyükşehir belediyesinden sadece 15’inden yanıt alabildiklerini ifade eden Kerestecioğlu, “Kadına yönelik şiddeti önlemek bütüncül bir mesele ve yerel yönetimlere çok büyük görev düşüyor. Yerel hizmetler şeffaf ve ulaşılabilir olduğunda kadınların güçlenmesine gerçekten katkı sağlıyor” diye konuştu.

Büyükşehir belediyelerinden gelen yanıtların bazı istisnalar dışında özenle hazırlanmadığını söyleyen Kerestecioğlu, belediyelerle iletişim kurmak için çok çaba sarf ettiklerini, bazı belediyelerin kadına yönelik şiddetle ilgili birimlerinin dahi olmadığını dile getirdi.

Yerel seçimlerin üzerinden 5 ay geçtikten sonra çalışmalara başladıklarını, çoğu belediyede kadınlarla ilgili bilgi alınabilecek bir muhatap bulamadıklarına dikkat çeken Kerestecioğlu, birkaç belediye dışında kadına yönelik şiddet veya kadın politikaları alanında çalışan birimlerin mail, telefon ve faks gibi iletişim bilgilerine dahi ulaşmak için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi.

“Kadınlar için danışma merkezleri yaygın değil”

Belediye Kanunu’na göre, nüfusu 100 bini geçen belediyelerin sığınak açmak zorunda olduğunu anımsatan Kerestecioğlu, büyükşehirlerden Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Samsun’da sığınak olduğunu söyledi.

Kadınların sığınaklara gitmeden danışabilecekleri, şiddet konusunda uzmanlaşmış danışma merkezlerinin de yaygın olmadığını ifade eden Kerestecioğlu, bu merkezlerin sadece İstanbul, Bursa, Mersin, Eskişehir, Ankara ve İzmir’de bulunduğunu kaydetti.

“4 Büyükşehir kadın çalışmalarında umut verdi”

Kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep belediyelerinin bütüncül bir politika belirlemiş belediyeler olarak umut verdiğini de sözlerine ekleyen Kerestecioğlu, belediyelerin yürüttüğü çalışmalar hakkında şunları söyledi: “10 senedir kesintisiz şekilde sığınak ve danışma merkezi desteği sunan İzmir Büyükşehir Belediyesinin, 2011 yılından beri Yerel Eşitlik Eylem Planı ve 2012 yılından beri Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eylem Planı yaptığını öğrendik. Yine olumlu örneklerin olduğu Gaziantep ve 2019 seçimlerinde el değiştirmiş olmasına rağmen İstanbul ve Ankara gibi Büyükşehirler de ileride bu konuda daha kapsamlı politikalar geliştirilebileceği konusunda bize umut verdi. Suriye savaşı sonrasında en çok göç alan illerden biri Antep. Antep Belediyesi de bu olguları görmezden gelmeyerek mülteci kadınları da hedefleyen güçlendirme projeleri yapmaya çalışmış.”

İBB Kadın Destek Hattı’nı açmaya hazırlanıyor

Kerestecioğlu, İstanbul Belediyesi’nin bu konuda kısa sürede çok önemli adımlar attığını söyleyerek şöyle devam etti: “Bizlerle paylaştıkları yanıtlardan 7/24 ve çok dilli olarak hizmet verecek olan “Kadın Destek Hattı’nı yakın zamanda açacaklarını, meslek edindirme kursları verdiklerini ve kooperatifçiliği esas alan Kadın Emeği Ofisi çalışmalarını sürdürdüklerini öğrendik. Sığınak sürecini deneyimlemiş kadınların kendi yaşamlarını kurmadan önce psikolojik-sosyal ve özellikle ekonomik olarak güçlenmelerini hedefleyen 40 kişi kapasiteli Kadın Dayanışma Evi de bu anlamda öncü bir çalışma. Fakat en önemli çalışmalarından birinin cinsiyetçi iş bölümünün kadınlara yüklediği bakım emeğine çözüm üretmeyi hedefleyen “Paylaşan İstanbul” projesi olduğunu düşünüyorum. Bu projeyi önümüzdeki dönemde de izlemeye devam edeceğiz.”

Ankara’da 5 danışma merkezi

Kerestecioğlu Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin  sığınak deneyimi yaşamış kadınlar için belediyede ve bağlı şirketlerde yüzde 2’lik istihdam kotası uygulayacağını söyleyerek önemli bir adım attığını vurguladı:  Belediyenin yeni bir sığınak için çalışmalarını sürdürdüğünü yine sorularımıza verdikleri yanıtlardan öğrendik. Kadın Danışma Merkezleri’nin de Ankara içinde kırsal ve küçük yerleşim bölgelerinde yaygın olması (5 Danışma Merkezi) da önemli bir adım… Merkeze uzak yerleşim yerlerinde yaşayan kadınlar için kurulan bu Danışma Merkezlerinin hayati bir işlevi olduğunu düşünüyorum.”

Kaynak: Birgün, Duvar

avatar
  Kaydol  
Bildir
19 Şubat 2020