Çad’ın Tek Kadın Biyomedikal Mühendisi: Mekka Şerif Mahamat

Çad’ın tek kadın biyomedikal mühendisi olan Mekka Şerif Mahamat, ülkesinde ilaç üretiyor. Aynı zamanda kurucusu olduğu merkezde birçok kadına güzellik eğitimi veriyor.

Afrika’nın en yoksul ülkelerinden biri olan Çad’ın tek kadın biyomedikal mühendisi Mekka Şerif Mahamat, ülkesinde ilaç üretiyor.

Çad’da liseyi tamamladıktan sonra, Sudan’ın başkenti Hartum’daki Bilim ve Teknoloji Kadın Koleji Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan 30 yaşındaki Mahamat, ardından Afrika Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında yüksek lisans yaptı.

Farmasötik ilaçlar üretilmesine katkı sağlıyor

Çad’ın başkenti Encemine’deki Besi Hayvancılığı Geliştirme ve Araştırma Enstitüsünde (IRED) çalışan Mahamat, farmasötik ilaçlar üretilmesine katkı sağlıyor.

Mahammat aynı zamanda , “Kız Kardeşler Tasarım” markasıyla tasarladığı Çad-Sudan yöresel elbiseleri internetten satıyor ve kurucusu olduğu “Güzellik Enstitüsü”nün de yöneticiliğini yapıyor.

Gündüz, enstitüde biyomedikal mühendislik alanında araştırmalar ve internetten siparişlerle ilgilenen Mahamat, mesai sonrasında güzellik merkezinde kadınlara hizmet ve eğitim veriyor.

“2024 yılına kadar 500 kadını estetik alanında eğiteceğim”

Güzellik Enstitüsü’nün 6 kız kardeşine de iş imkanı sağladığını belirten Mahamat’ın hedefi büyük: “Yeni şeyler keşfetmeye bayılıyorum ve çalışmayan, başkalarına yardım etmeyen insanlardan hoşlanmıyorum. 2024 yılına kadar, 500 kadını estetik alanında eğitmiş olacağım ve Çad’da kumaş fabrikası kuracağım.”

Kaynak: AA

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
1 Ağustos 2019