Çalışanlar Ortaya Çıkardı: Washington Post’ta Ücret Ayrımcılığı

ABD’nin en saygın gazetelerinden Washington Post’ta çalışan sendikalı gazeteciler, kadın ve beyaz olmayan gazetecilere, beyaz erkeklere kıyasla daha az ücret ödediğini ortaya çıkardı. 

Washington Post’ta çalışan sendikalı gazeteciler, toplu iş sözleşmesindeki bir maddeden hareketle kendi kurumlarından ücret verilerini  talep etti.

Gelen verileri  Pulitzer ödüllü araştırmacı gazeteci Steven Rich’in liderlik ettiği bir ekip inceledi. Washington Post’un kadın ve beyaz olmayan gazetecilere, beyaz erkeklere kıyasla daha az ücret ödediği ortaya çıktı.

Washington Post’tan 29 gazetecinin sendikanın internet sitesinde yayımladıkları son rapor, kendi kurumlarındaki ücret eşitsizliğine dair ayrıntılı tablo ortaya koyuyor.

Raporun girişinde şöyle denildi: “Washington Post çalışanları şirketimizin gazetecilik sektöründe liderliğini sağlamak için çok emek veriyor. Sendikamızın üyeleri Washington Post’un kendi çalışanlarına iyi davranmak konusunda da liderlik etmesini bekliyor. Cinsiyetinden, ırkından, dininden, yaşından veya pozisyonundan bağımsız olarak her çalışanın dinlendiği, saygı gördüğü ve adil ücret aldığı bir ortam geliştirmek istiyoruz.”

İnfografiklerle desteklenen rapora göre Washington Post yazı işlerine dair bazı bulgular şöyle:

* Kadınlar erkeklerden yılda ortalama 18 bin dolar daha düşük ücret alıyor. Bu ücret adaletsizliği, 40 yaş altında daha derin.

* Erkekler terfi ettiklerinde kadınlara kıyasla daha yüksek oranda zam alıyor. Terfiler performans değerlendirme yöntemiyle yapılıyor ancak bu sistemde yüksek not alanların büyük çoğunluğu erkekler.

* Diğer ırklara mensup çalışanlar, beyaz erkeklerden daha düşük ücretler alıyor.

* Amazon kurucusu Jeff Bezos’un Washington Post’u satın almasından bu yana gazete içindeki ücret eşitsizliği bir miktar düşmüş olsa da, çoğu çalışan açısından kayda değer bir gelişme olmadı.

* Washington Post’taki sendikalı çalışanların üçte ikisine, yani 707’sine aylık sabit bir ücret ödeniyor. Bu çalışanların ortalama maaşı yılda 112 bin 383 dolar. Ancak yüksek maaşlı az sayıda gazeteci ayrı tutulursa, ortalama maaşın 99 bin 904 dolar olduğu görülüyor. Geri kalan çalışanlar ise saat başı ortalama 29.23 dolarlık ücret alıyor. Çalışanların yüzde 53.4’ü kadın, yüzde 46.6’sı ise erkek.

Kaynak: Journo

avatar
  Kaydol  
Bildir
7 Kasım 2019