Canan Kaftancıoğlu Cezası Onandı: Karara Kadınlardan Tepki Var

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlar nedeniyle verilen 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası onandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 2012-2017 yılları arasında sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeniyle aldığı  9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası onandı.

İstinaf Mahkemesi onama kararını İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava üzerinden verdi. Kaftancıoğlu’nun avukatlarının itirazı üzerine dosyanın geldiği İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, avukatların İstinaf başvurularını dosya üzerinden değerlendirdi.

İkinci Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu için verilen mahkumiyet kararının usul ve esasa uygun olduğu belirtti.

Kararı Yargıtay’a taşıyan avukatlar, Yargıtay’ın cezayı onaması halinde Kaftancıoğlu’nun en az beş yıla yakın hapis yatacağını söylüyor. Kaftancıoğlu’nun cezasının, yenilenen İstanbul seçiminin yıldönümünde onandığını hatırlatan Kaftancıoğlu’nun avukatlarından Celal Çelik, “Bilinçli bir şekilde aynı güne getirildiğini düşünüyoruz” diyor.

Karara tepkiler

Sosyal medya üzerinden onama kararına tepkiler geldi.

Mor Dayanışma: “Kadınların varlığına dahi tahammülünüz yok! CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası onandı. Kadınlara yönelik saldırılar artıyor. Çünkü biliyorlar kadınlar susmayacaklar!”

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi Türkiye Raportörü Kati Piri:  Bir politikacı cesur, açık sözlü ve ilham verici ise, Erdoğan’ın Türkiye’deki hapishanesine girme şansı yüksektir. Biz arkanızdayız.”

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu: “Bugün 23 Haziran… İstanbul’da “Herşey çok güzel olacak” sloganımızın vücut bulduğu gün. Yıldönümünde yenilginin hazımsızlığı hukuksuzluk olarak vücut buldu.. Yine de Herşey Çok Güzel Olacak.”

Gazeteci Kadri Gürsel:İktidar, #CananKaftancıoğlu’na verdirdiği hapis cezasını İstanbul’u kaybettiği günün yıldönümünde onaylatarak CHP İl Başkanı’nın herkesçe bilinen gerçek suçunu itiraf etmiş oldu: İstanbul’un kazanılmasında büyük rol oynamak.”

İstanbul Politik Araştırmalar Enstitüsü Genel Direktörü: Seren Selvin Korkmaz: “Canan Kaftancıoğlu, yakın gelecekte Türkiye’nin sol ve sosyal demokratları için potansiyel bir lider olabilir. Türkiye’de tek kişilik yönetime direnen kadındır.”

Demokrasi İçin Birlik:

“NE YAPSANIZ BOŞUNA!
Ne umut etmekten vazgeçeriz, ne mücadeleden.
Toplumsal muhalefet ve demokrasi güçleri için umut olan İstanbul yerel seçimlerinin acısını bir türlü unutamayan iktidar, meşruiyetini yitirdikçe hukuk ve demokrasi dışı uygulamalarını artırıyor.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun geçmiş yıllarda attığı tweetler nedeniyle aldığı 9 yıl, 8 ay, 20 günlük hapis cezası, istinaf mahkemesi tarafından onandı.

Canan Kaftancıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret, Cumhurbaşkanı’na hakaret, halkı kin ve düşmanlığı alenen tahrik etmek ve terör örgütü propagandası yapmak suçlarından hapis cezasına mahkûm edilmişti.

Tek adam rejimi toplumu korkutmaya, sindirmeye en ufak demokratik itirazı boğmaya çalışıyor. Ama toplumsal itirazı susturamıyor. HDP’nin adalet yürüyüşünden sonra şimdi de Baro başkanları yürüyor. Ülkenin her yanında hak gasplarına, doğa talanına karşı mücadelelerin ardı arkası kesilmiyor.

Demokrasi için Birlik olarak CHP İstanbul il Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yanında olduğumuzu bildiriyoruz.

Baskılar, demokrasi güçlerinin birlikte mücadelesi konusundaki kararlılığımızı artırıyor.

Ne yapsalar boşuna; ne umudumuzu, ne mücadele azmimizi yok edebilecekler.”

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
25 Haziran 2020