Canan Kaftancıoğlu ve Candan Erçetin Kadınlarla Bir Arada

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve sanatçı Candan Erçetin, Beylikdüzü 6. Barış ve Sevgi Buluşması’nda kadınlarla bir araya geldi: “Üreten biz kadınlarız ve eninde sonunda yöneten de biz olacağız.”

Bianet

Bu yıl altıncısı gerçekleştirilen Beylikdüzün’deki “Barış ve Sevgi Buluşmaları”na sanatçı Candan Erçetin ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı.

Barış ve Sevgi Buluşmasında, Çardak Altı Sohbetleri’nden, Sahaf Söyleşileri’ne, konserlerden turnuva ve atölye çalışmalarına kadar çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Etkinlikte gerçekleştirilen Çardak Altı Söyleşileri’nde Moderatör Yekta Kopan’ın Dünya Ekonomik formunun ‘2018 Cinsiyet Uçurumu Raporu’na göre Türkiye’nin küresel cinsiyet eşitliği sıralamasında 146 ülke arasında 106.sırada olduğunu belirtmesi üzerine Kaftancıoğlu, “Rakamlarda niye böyle diye düşünüp üzerine sohbet etmek yerine nasıl değiştirebileceğimizin mücadelesini verdiğimizde sonuç alabildiğimizi görüyoruz. Umut da böyle bir şey. Hep birlikte bizler bu rakamları değiştirmenin ötesinde kadınların dünyayı değiştireceğine olan tüm inancımızla, her türlü erkek egemen bakışa rağmen mücadele verdiğimizde bunun değişeceğine adımın Canan olduğu kadar inanlardanım” dedi.

Kaftancıoğlu: “Üreten biziz yöneten de olacağız”

Moderatör Kopan’ın Türkiye’de kadın siyasetteki varlığına dair verileri paylaşmasının ardından söz almak isteyen Kaftancıoğlu, şöyle dedi:

“Siyasette kadınların bu derece sayısal olarak az olması elbette değiştirilmesi, mücadele edilmesi gereken ve emin olun üzerinden de gelinebilecek bir durum. Ben de müsadenizle sizlere çok kıymetli bir oranı açıklamak istiyorum. Bugüne kadar İBB tarihi boyunca Genel Sekreter Yardımcılarındaki kadın oranı %0 idi. Şu an da bu oran %27 ve bunun önemi çok büyük. Üreten biz kadınlarız ve eninde sonunda yöneten de biz olacağız.”

Erçetin: “İstatistikleri Değiştirmek Bizim Elimizde”

Paylaşılan oranlar üzerine söz alan sanatçı Candan Erçetin de şöyle konuştu:

“Değişim kadınlarda başlıyor. Ben umutsuzluk görmüyorum. Yaratan, üreten ve bu güce sahip olan olarak her şey çocuklarımızla başlıyor. Biz çocuklarımızı nasıl yetiştirsek yetişkin olduklarında öyle bireyler oluyorlar. Bu istatistikleri sağlayanlar sizlerin bizlerin yetiştirdiği çocuklar. Burada kadına çok görev düştüğünü düşünüyorum. Bu rakam ve yüzdeleri değiştirmek biz kadınların elinde ve umut var diyorum.

“‘Kalk kızım abine çay koy’ kalıplarından kurtulmalıyız”

Ataerkil normlarla büyüyen neslin yapısal sorunlar yarattığına değinen Erçetin,  “Aile içi eğitim çok önemli bir nokta. Biliyoruz ki yüksekokul mezunu olup erkek egemen bakış açısına sahip birçok erkek var. Bu noktada geleneksel aile yapımızda ‘Kalk kızım abine çay koy’ gibi var olan kalıplardan kurtulmamız gerekiyor” diye belirtti.

Kaynak: Bianet

avatar
  Kaydol  
Bildir
6 Eylül 2019