Cannes’da Tartışmalı Kürtaj Yasalarına Karşı Protesto

Cannes Film Festivali’nde kürtaj hakkını savunan 60 aktivist, kürtajı kısıtlayan ve yasaklayan yasalara karşı kırmızı halıda protesto düzenledi.

Arjantinli yönetmen Juan Solanas’ın kürtaj belgeselinin (Que Sea Ley) galası öncesinde kırmızı halıda pankartlar ve sloganlar eşliğinde bir araya gelen kadınlar, ülkelerinde kürtaj hakkı yasasının reddedilmesini protesto ettiler.

Solanas’ın filmi Arjantin’de kürtajın yasallaştırılması mücadelesini mercek altına alıyor. Yasa geçen yıl reddedilmişti, ancak 28 Mayıs’ta tekrar oylamaya sunulacak. Ülkedeki siyasi tartışma, ABD’deki tartışmaların da bir benzerini yansıtıyor.

Aktivistler, bu protestonun ABD kürtaj yasasındaki değişikliklere bir tepki olduğunu ifade ediyor.  Kürtaj konusu, ABD’de muhafazakar cumhuriyetçiler ve demokratlar arasında gerilimi gitgide tırmanan bir mevzu. Amerika genelinde Cumhuriyetçi eyalet yetkililerinin öncülüğünde başlatılan kürtaj kısıtlama ve yasakları, 2019 yılı içinde Utah, Arkansas, Kentucky, Mississippi, Ohio, Georgia ve son olarak da Alabama’da yürürlüğe girdi.

Utah ve Arkansas’ta bu yıl getirilen kısıtlamalar çerçevesinde 18’inci hafta itibariyle kürtaja izin verilmiyor. Kısıtlamaların daha da arttırıldığı Kentucky, Mississippi, Ohio ve Georgia eyaletlerindeyse kalp atışının belirlenmesinin ardından, yani çoğunlukla hamileliğin 6’ıncı haftası itibariyle kürtaj yasak.

Fotoğraf: Hollywood Reporter

Yönetmen, Solanas, Hollywood Reporter’a yaptığı açıklamada, “ABD’de şu anda olan, kadın haklarına karşı küresel tepkilerin bir parçası” dedi. “Film Arjantin’de çok ilgi gördü. Benim için gerçeklerden daha güçlü bir şey yok. Umudum, Cannes’da gördüğü uluslararası ilginin filmin mesajını daha da yaygınlaştırması.”

Kaynak: Hollywood Reporters, Amerikanın Sesi

avatar
  Kaydol  
Bildir
20 Mayıs 2019