Cezaevinden Raflara: “Kürt Siyasetinin Mor Rengi”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin iki yıldır cezaevinde tutulan Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın kaleme aldığı ‘Kürt Siyasetinin Mor Rengi’ Dipnot Yayınları aracılığı ile bugün raflarda yerini aldı.

Yerine kayyum atanan ve 30 Ekim 2016’dan beri Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin eski Eş Başkanı Gültan Kışanak siyaset alanında çalışmaya başlamadan önce uzun yıllar gazetecilik yapmıştı. Cezaevinde mektuplar aracılığı ile Kürt kadın siyasetçilerle yaptığı röportajları kitaba dönüştüren Kışanak’ın, Kürt kadınlarının siyasi mücadelesini, kazanımlarını, deneyimlerini, karşılaştıkları zorlukları ve o zorlukların üstesinden gelme yollarını anlattığı kitap bugün okuyucularla buluştu. Kışanak bu kitap ile kadınların özgürlük mücadelesi tarihine bir not düşmek istediklerini ve yazılanların hepimizin deneyimi olduğun aktarıyor:

“Bu kitap, sadece yerel ve genel siyasette görev almış, cezaevinde olan kadınların deneyimlerine odaklandı. Kadınlar olarak nereden gelip hangi mesafeleri kat ettiğimizi, önümüze ne gibi engeller çıktığını, erkek egemen sisteme kafa tutma gücünü nasıl edindiğimizi dillendirmek; emeğimizi, çabamızı, anılarımızı, zor ve güzel yaşanmışlıkları bir araya getirerek kadın özgürlük mücadelesine deneyimlerimizi aktarmak, tarihe bir not düşmek istedik.

Hepimiz aynı yollardan geçtik, aynı zorluklarla karşılaştık, erkek egemen bir alanda kadınlar olarak var olma mücadelesi verdik. Kürt kadınlarının siyasal alandaki mücadele deneyimleri, erkek egemen sistemin bu karmaşık ittifakını görünür kıldığı gibi, kadınların azmini ve kararlılığını da gözler önüne sermektedir. İğneyle kuyu kazarcasına, bin bir emekle, büyük bir mücadeleyle geçen Kürt kadınlarının demokratik siyaset alanındaki mücadele deneyimlerini anlatsak da, yazılanlar hepimizin hikâyesi…”

Kitaba anlatılarıyla destek sunan Kürt kadın siyasetçilerin isimleri ise şöyle: Aysel Tuğluk, Burcu Çelik Özkan, Çağlar Demirel, Diba Keskin, Dilek Hatipoğlu, Edibe Şahin, Evin Keve, Fatma Doğan, Figen Yüksekdağ, Gülser Yıldırım, Leyla Güven, Nurhayat Altun, Sara Kaya, Sadiye Süer Baran, Sebahat Tuncel, Selma Irmak, Servin Karakoç, Yıldız Çetin, Zeynep Han Bingöl, Zeynep Sipçik ve Mukaddes Kubilay.

Editörlüğünü Hülya Osmanağaoğlu’nun üstlendiği kitabın telif hakkından gelecek gelir ise Kadın Okuma Evleri’ne aktarılacak. Kürt kadınlarının yaşam ve mücadele anlatıları, başka kadınların kendi yaşam öykülerini yaşamalarına ve yazmalarına destek olacak.

*Kürt Siyasetinin Mor Rengi, Gültan Kışanak, Dipnot Yayınları, 2018, Ankara, 309 sayfa.

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
24 Eylül 2018