CHP’den Kadın Hakları Raporu: Yüksek Yargıda Erkek Çok Fazla

CHP, son günlerde kadın hakları mücadelesinin sembolü haline gelen Las Tesis protestosunda söylenen şarkının sözlerinden yola çıkarak bir kadın hakları raporu yayınladı.

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı tarafından hazırlanan raporda, Şili’deki feminist kolektif Las Tesis’in başlattığı ve dünyaya yayılan danslı protestosunda geçen “Ataerkil bir yargıç, kadın olmak suçumuz, kestiğiniz cezamız, seyrettiğiniz şiddet” sözlerinden hareketle yüksek yargıdaki kadın erkek eşitliğine dikkat çekildi.

Raporda öne çıkan veriler şöyle:

* Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nda 11 üyenin yalnızca biri kadın. Anayasa Mahkemesi’nde emekli olan 113 üyenin yalnızca 5’i kadın. Mevcut Anayasa Mahkemesi üyelerinin ise yüzde 100’ü erkek.

* Yargıtay’ın 43 daire başkanı, birinci başkanvekilleri, birinci başkanı, genel sekreter ve yardımcıları ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılarının tümü erkek.

* Danıştay Başkanı kadın olup iki başkanvekili, bir başsavcı ve genel sekreter erkek.

* Olağanüstü hal döneminde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle kamudan ihraç edilen kişilerin başvurularını inceleyen Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu üyelerinin ise tümü erkek.

* Uyuşmazlık Mahkemesi’nin 12 üyesinin 4’ü kadın, başkanı ve genel sekreteri erkek. 5 kamu denetçisinin biri kadın, Kamu Başdenetçisi ve kurumun genel sekreteri de erkek.

* Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ise 26 üyeden oluşuyor, üyelerin yalnızca 6’sı kadın.

“Bakanlık şiddeti seyrediyor”

Raporun işaret ettiği cinsiyet eşitsizliğine yönelik verileri değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, yargıda kadının adının olmadığını vurguladı:  “Ataerkil bir yargıç diyoruz. Türkiye’de yüksek mahkemelerde kadın oranına baktık. Yüksek yargıda, isminde eşitlik olan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nda, binlerce insanın kaderinin bağlı olduğu OHAL Komisyonu’nda kadının adı olmadığı gibi kendisi de yok. Seyrettiğiniz şiddet diyoruz. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayıp uygulamadığını denetleyen GREVIO’nun raporuna karşılık verdiği sözleri ortaya koyduk. Veri açıklamaktan bile kaçınan bakanlık şiddeti seyrediyor.”

Kaynak: Hürriyet

avatar
  Kaydol  
Bildir
18 Aralık 2019