CHP’li Selin Sayek Böke, AKPM Sosyalist Grup Başkan Vekili Seçildi

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) Sosyalist Grup’un başkan vekili seçildi. Böke, bu göreve gelen Türkiye’den ilk parlamenter oldu.

Sosyalist Grup, AKPM’deki 47 üye ülkenin sosyalist, sosyal demokrat ve yeşil parlamenterlerini bir araya getiriyor. Başkanlığını Alman sosyal demokrat Frank Schwabe yürüttüğü Sosyalist Grup’un Böke’den önceki başkan vekili ise Estonyalı politikacı Marianne Mikko’ydu.

Sosyalist Grup da Böke’nin seçimini “Selin Sayek Böke oybirliği ile grubumuzun başkan vekili seçildi” diye duyurdu.

Grup bu kararın İstanbul’daki seçimlerden sonra “açık bir işaret” olduğuna dikkat çekerek Böke’yi kutladı.

“Her şey dayanışmayla her yerde çok güzel olacak”

Böke, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Eşitlik, özgürlük, adalet, demokrasi ve barış değerleriyle büyük dayanışmayı var eden İstanbul seçimlerinin ardından, sosyalist grubun başkan vekilliğine seçilmiş olmaktan büyük heyecan ve onur duyuyorum. Her şey dayanışmayla her yerde çok güzel olacak” dedi.

Selin Sayek Böke hakkında

Selin Sayek Böke, 1972’de Buffalo, New York’ta doğdu. 1989’da TED Ankara Koleji’nden mezun olan Böke, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü’nde lisans, Duke Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora yaptı.

2003’te Bilkent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2007 yılında Almanya’daki Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü’nün verdiği Küresel Ekonomide Mükemmeliyet Ödülü’nü (Excellence Award in Global Economic Affairs) kazanan 4 ekonomistten biri oldu.

2010 yılında ise doçent oldu.  Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölüm Başkanlığı ve İktisadi ve İdari Sosyal Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Aynı yıl TÜBİTAK Teşvik Ödülü aldı.

2014’te Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi’ne seçildi. Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde CHP’nin İzmir 1. bölge milletvekili adayı oldu ve meclise girdi. Kasım 2015’teki erken genel seçimlerde yeniden aynı şehirden milletvekili seçildi.

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcülüğü yaptı. 2017’de Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığından ve Parti sözcülüğünden istifa etti ancak milletvekilliği devam ediyor.

avatar
  Kaydol  
Bildir
27 Haziran 2019