Christine Lagarde Avrupa Merkez Bankası’nın Başkanı Oldu

Brüksel’de toplanan Avrupalı liderler, eski Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde’ı Avrupa Merkez Bankası’nın başına resmen atadı.

Fotoğraf: New York Times

Yeni görevini sekiz yıl sürdürmesi beklenen Fransız Christine Lagarde, İtalyan Mario Draghi’den boşalacak koltuğa 1 Kasım 2019 tarihinde oturacak.

Avrupa Merkez Bankası’nı ilk kez bir kadın yönetecek

Euro Bölgesi’nde bulunan 19 ülkenin para politikasını belirleyen ve yürüten Avrupa Merkez Bankası’nı ilk kez bir kadın yönetecek.

Lagarde, iş yerinde kadın istihdamının artırılmasının ve cinsiyet ayrımcılığıyla mücadelenin, dünya ekonomisini daha zengin, daha eşitlikçi bir hale getiriceğini ve finansal çöküşleri engelleyebileceğini savunuyor.

Lagarde’a göre, bazı ülkeler ayrımcı yasalarını ortadan kaldırdığı takdirde ekonomilerini % 35 oranında büyütebilir.

Dünyadaki ülkelerin yüzde 88’inin anayasasında ya da ilgili kanunlarında, işyerinde kadınlara yönelik kısıtlamalar getirildiğini ifade eden Lagarde,  “Bazı ülkeler kadınların belirli işlerde çalışmasını yasaklıyor, 59 ülkenin işyerinde cinsel tacize karşı yasaları yok ve kadınların yasal olarak çalışmalarının engellenebileceği 18 ülke var,” diyor.

Yönetim kurullarındaki kadın oranının artması halinde bankaların istikrar kazanacağını ifade eden Lagarde, kadınların iş yerine yeni beceriler getirdiği ve iş gücünün büyüklüğünün yanı sıra verimliliğin artırılmasına da yardımcı olduğu görüşünde.

“İşler değişiyor. Ekonomide, çalışma hayatında, finans dünyasındaki kadınların kritik bir değişim yaratmadığı düşünülüyordu. Artık durum böyle değil. ”

Christine Lagarde hakkında

1956 yılında Paris’te doğan Lagarde, Paris X Üniversitesi’nde hukuk fakültesini bitirdikten sonra siyaset bilimi yüksek lisansı yaptı.

Paris Barosu’na avukat olarak kabul edildikten sonra 1981 yılında ABD’ye giderek uluslarararası hukuk firması Baker McKenzie’de çalışmaya başladı.

Lagarde’ın Fransız hükümetinde üstlendiği ilk görev ise 2005 yılında Ticaret Bakanı olarak gerçekleşti. 2007 yılında bir G7 ülkesinde Finans ve Maliye Bakanı olan ilk kadın oldu. 2008’de Avrupa Birliği’nin Ekonomik ve Mali İşler Konseyi’nin başkanı oldu.

2011 yılında IMF başkanlığına seçilen Lagarde, 2016 yılında tekrar bu görevi üstlendi.

Kadınların ekonomik eşitliğinin güçlü bir savunucusu olarak, ülkeleri kadınları güçlendirmeye yönelik politikalar uygulama konusunda teşvik etmek için de çalışan Lagarde, 2018’de Forbes’in Dünya’nın En Güçlü 100 Kadın Listesi’nde üçüncü oldu.

Hem avukat, hem iş insanı hem politikacı olarak görev yapan Christine Lagarde senkronize yüzme dalında Fransız milli takımının da uzun süre üyesiydi.

Kaynak: Euronews, Guardian

avatar
  Kaydol  
Bildir
23 Ekim 2019