Cimnastikçi Simone Biles’dan Rekor Üstüne Rekor

ABD’li kadın cimnastikçi Simone Biles, Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası tarihinde en fazla madalya kazanan sporcu Belaruslu erkek cimnastikçi Vitaly Scherbo’nun rekorunu geçti.

NTV Spor

Almanya’nın Stuttgart kentinde düzenlenen 49. Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda ABD’li cimnastikçi Simone Biles, bir rekor daha kırdı. Şampiyona’nın 9. gününde Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası tarihinin en fazla madalya kazanan kadın sporcusu olarak Biles, rekorlarına bir yenisini daha ekledi.

Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası tarihinde en fazla madalya kazanan sporcu Belaruslu erkek cimnastikçi Vitaly Scherbo’nun rekorunu da egale eden 22 yaşındaki Simone Biles, kadınlar bireysel atlama masası ve asimetrik paralel finallerinde, bireysel atlamada şampiyon oldu.

Bu şampiyonluk ile 22 olan madalya sayısını 23’e çıkaran Biles, asimetrik paralelde ise yarışı 5. sırada tamamladı.

POPSUGAR Australia

Simone Biles Hakkında

14 Mart 1997’de Columbus, Ohio’da doğdu. Biles, cimnastiğe 6 yaşında başladı ve cimnastik kariyerine daha çok uyacağı için evden eğitimle 2015 yılında liseden mezun oldu.

UCLA’ye kaydolması beklenen Biles, üst üste üçüncü Dünya şampiyonluğunun ardından üniversiteye gitmeyi reddederek profesyonel bir sporcu olmayı seçti.

Kariyerine, 1 Temmuz’da Houston’daki 2011 American Classic’de başladı.

Biles, pek çok şampiyonaya katıldı ve üç kez dünya şampiyonu, üç kez taban dünya şampiyonu ve dört kez Birleşik Devletler’de ulusal şampiyon oldu.

2016 Rio Olimpiyatları’nda 4 altın, 1 bronz madalya kazanandı.

2017 ve 2019’da Laureus Yılın Kadın Sporcusu Ödülü’ne layık görüldü.

Kaynak: Hürriyet Spor Arena, Alan Savunması, Bilgi Ustam

avatar
  Kaydol  
Bildir
17 Ekim 2019