Çin Cinsel Tacizi Yasal Bir Suç Olarak Tanımladı

Çin, cinsel tacizi yasal bir suç olarak tanımladı. Kararın alınmasında, Çin’deki #MeToo hareketinin etkili olduğu ifade ediliyor.

Çin Ulusal Halk Kongresi geçtiğimiz hafta yeniden açıldıktan sonra, cinsel tacizi ilk kez yasal bir suç olarak tanımlayan yeni bir medeni kanun oluşturdu.

Reuters, yeni mevzuat, bir kişinin “diğer bir kişiye isteği dışında, konuşma, kelimeler, resimler veya bedensel eylemler yoluyla cinsel tacizde bulunmak”tan sorumlu tutulabileceğini, ancak büyük ölçüde okulları ve işletmeleri sorumlu tuttuğunu belirtmektedir.

Karar, Çin Yüksek Mahkemesi’nin “eylem nedenleri” listesine cinsel tacizin eklendiği Aralık 2018’deki mevzuatın devamı niteliğinde.

“Büyük bir adım ancak detaylandırılmalı”

Yale Hukuk Fakültesi’ndeki Paul Tsai Çin Merkezi’nde kıdemli bir akademisyen olan Darius Longarino, “Medeni kanun büyük bir adım, ancak daha çok detaylandırılması gerekecek,” diyor. “Sonuçta, ABD cinsel taciz yasası, onlarca yıl sonra hala iyileştirilmeye devam ediyor ve MeToo’nun da gösterdiği gibi başarılı uygunlanmadığı da oluyor.”

Yine de, Çin’İn doğru yönde küçük de olsa bir adım attığı düşünülüyor. 20 yıl önce yaşanan bir tecavüz olayının yeniden ortaya çıktığı 2018’de ateşlenen Çin’in #MeToo hareketi, ülkede uzun süredir tartışma konusu. Ekim 2018’de işçi hakları eylemlerine katıldığı için devlet polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra kaybolan MeToo aktivisti Yue Xin olayının da gösterdiği üzere, Çin’de aktivistler büyük bir baskıyla karşı karşıya. Washington Post’a göre, Çin’in parti devleti, kolektif eylemlere karşı sıfır toleransa sahip, bu da protestoların yapılmasını zorlaştırıyor.

Kaynak: Jazebel

avatar
  Kaydol  
Bildir
3 Haziran 2020