Cinsel Suçlara Af Getiren Pakete Tepki Büyüyor: #İnfazTasarısınıGeriÇekin

Kadınlar, koronavirüs nedeniyle, cezaevlerini boşaltma gerekçe gösterilerek gündeme getirilen ve cinsel suçlara yönelik affı da kapsayan infaz paketine sosyal medyadan tepki gösterdi.

Koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerini boşaltma gerekçesiyle gündeme getirilen ancak cinsel suç işleyenler, kadınlara şiddet uygulayanlar, çocukları istismar edenlerin de cezaevinden çıkabilmesine olanak tanıyacak olan infaz yasasına kadınlardan büyük tepki geldi.

Sosyal medyada #İnfazTasarısınıGeriÇekin başlığıyla tasarıya itiraz eden kadınlar, siyasi tutsaklar hariç açık cezaevine geçmesine 1 yıl kalan herkesin izinli sayılacağı tasarıyı protesto etti.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan infaz düzenlemesinde “kadına ve çocuğa yönelik tüm suçlar bu düzenleme kapsamı dışında bırakılacağı” açıklansa da, Meclis’e sunulan düzenlemede hala kadınların ve çocukların zarar göreceği maddeler bulunuyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, “kadına ve çocuğa yönelik tüm suçlar bu düzenleme kapsamı dışında bırakılacağı” açıklamasının yanıtıcı nitelikte olduğunu ifade ediyor:

“Öneriyi getiren siyasiler, her ne kadar ‘kadına şiddet suçları’nın indirim kapsamı dışında olduğunu belirtseler de Türk Ceza Kanunu’nda ‘kadına şiddet suçu’ diye bir suç bulunmamaktadır. Tehdit, hakaret veya şantaj gibi suçlar, İstanbul Sözleşmesi’nde belirtildiği üzere ‘toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklı olarak kadın olması sebebiyle işlenmişse’ kadına şiddet suçu olacaktır. Değişiklik önerisinde kadına şiddet suçlarının indirim kapsamında yer almayacağı yönünde bir ibare bulunmadığı gibi, kadına şiddet suçunun ne olduğuna ilişkin ayrıca bir açıklama da yapılmamaktadır. Dolayısıyla, öneriyi Meclis’e sunan siyasilerin ‘kadına şiddet suçlarının ve cinsel dokunulmazlığa yönelik suçların indirim kapsamı dışında kalacağı’ şeklindeki beyanı halkın iradesini yanıltıcı bir nitelik taşımaktadır.

Bununla birlikte, değişiklik önerisine göre, açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler 31.05.2020 tarihine kadar izinli sayılacaktır. Koronavirüs salgını sürecinde, ev içi kadına yönelik şiddetin arttığı bir gerçektir. İzinli sayılacak kişiler arasında cinsel suç failleri ve kadına şiddet suçlarından yargılanan failler de bulunduğundan, ev içi şiddet vakalarının daha da fazla artacağı açıktır. Hali hazırda, açık cezaevinden izinli ayrılarak kadına-çocuğa şiddet uygulanması ciddi bir sorun olarak tartışılmaktayken ve çözüme yönelik hiçbir girişimde bulunulmamışken, bu değişiklik önerisiyle topluca izin öngörülmesi son derece tehlikelidir. Devlet, salgın sürecine özel olarak sıraladığımız alınması gereken önlemleri almadan bu tarz değişiklikler yaparak şiddetin artmasına göz yummaktadır. Cinsel dokunulmazlığa yönelik suçların ve kadına-çocuğa karşı işlenmiş suçların faillerinin izin kapsamı dışında yer alması gerekmektedir.

Kaynak: BirGün, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

avatar
  Kaydol  
Bildir
6 Nisan 2020