Cinsiyet Eşitliği Mücadelesinin 100 Etkili Yüzü

Apolitical, toplumsal cinsiyet uzmanları ve alanda önde gelen örgütlerin oylamaları sonucu toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele eden en etkili yüz kişiden oluşan listesini yayınladı. Yaşadığımız toplumu daha adil ve yaşanılası kılan bu insanları kutlamak hedefiyle oluşturdukları listede yer alan ve cinsiyet eşitliği mücadelesinde dünyaya ilham veren 100 kişilik listedeki en etkili 20 ismi tanıtmak istedik.

Ruth Bader Ginsburg

Ruth Bader Ginsburg, ABD Yüksek Mahkemesi’nin dokuz yargıcından biri ve bu göreve atanan ikinci kadındır. Güçlü bir kadın hakları savunucusu olan Ginsburg, 1970’lerde Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nde (ACLU) Kadın Hakları Projesi’nin direktörlüğünü yaptı. Yüksek Mahkeme önünde 1973-1976 arasında altı cinsiyet ayrımcılığı davası savunan Ginsburg, bu davaların beşini kazandı.

Alaa Murabit

Tıp doktoru olan Murabit, BM İstihdam ve Ekonomik Büyüme Yüksek Temsilcisi ve Emerging Leader’s Lab’in kurucusu. 2016 yılında, lider adayları için küresel Mentorluk Programı’nı ve yerel liderlerin güçlendirilmesi için çalışmalar yürüten Omnis Enstitüsü’nü kurdu. Ayrıca çatışma çözümü ve kapsayıcı güvenlik konularında düşünce liderliği sağlayan Phase Minus 1’in Genel Müdürü. Alaa 21 yaşında The Voice of Libyan Women’ı kurdu. Halen MIT Media Lab ve Ashoka araştırmacısıdır.

Ranjana Kumari

Ranjana Kumari, yaşamını Güney Asya’daki kadınları güçlendirmeye adayan bir aktivist, akademisyen ve yazardır. Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin direktörü ve Women Power Connect’in başkanı olarak görev yapıyor. Daha önce, South Asia Network Against Trafficking in Persons’ın koordinatörlüğünü yaptı. “Brides are Not for Burning: Dowry Victims in India” da dahil olmak üzere dokuz kitap yazdı.

Loujain al-Hathloul

Suudi kadın hareketinin önemli figürlerinden biri olan Loujain al-Hathloul, 2018’de kadınlara araba kullanma yasağını kaldıran kanun değişikliği gibi reformlar için mücadele vermiş bir aktivist. 2015 yılında ülkesinin ilk yerel seçimlerinde aday oldu ve aynı zamanda kadınların refakatçisiz seyahat etme hakkı için kampanya yürüttü.

Michelle Bachelet

Michelle Bachelet, 2019 yılında Birleşmiş Milletler’de İnsan Hakları Yüksek Temsilciliği’ne atandı. Şili’nin ilk kadın başkanıydı, iki dönem görev yaptı ve cinsiyet eşitliği alanında arkasında birçok miras bıraktı. Üreme hakları yasasına destek verdi, eşcinsel evliliğini yasallaştıran yasa tasarısına imza attı. Aynı zamanda BM Kadın Birimini’nin eski yönetici direktörü. Mart 2018’de, Bachelet, WHO’s Partnership for Maternal, Newborn and Child Health’in .yönetim kurulu başkanı oldu.

Margot Wallström 

İsveç Dışişleri Bakanı ve eski Başbakan Yardımcısı. 2010-2012 arasında, Birleşmiş Milletler’in Çatışmalarda Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi olarak görev yaptı. Savaş ve çatışmalarda yaşanan adaletsizliklerden yola çıkarak, kadınların barış ve güvenlik konularına katılımını savunuyor. Ayrıca, kadınların siyasette temsilini teşvik ettiği Council of Women World Leaders Ministerial Initiative’in başkanlığını yaptı.

Ai-jen Poo


Ai-jen Poo, yaşamınu kadın haklarına adamış bir emek aktivisti. National Domestic Workers Alliance’ın direktörü ve tarihsel olarak kadınlarla özdeşleştirilen bakım hizmetlerini dönüştürmek için çalışan Caring Across Generations ortak direktörü olarak görev yapıyor. 2014 yılında MacArthur Genious Ödülü’nü kazandı ve 2015’te, “The Age of Dignity: Preparing for the Elder Boom in a Changing America” adlı kitabı yayımlandı.

Mariam Jalabi


Mariam Jalabi, Suriye Muhalif Güçler Koalisyonu’nun Birleşmiş Milletler temsilcisi ve Suriye’deki kadın ve erkeklere eşit haklar sağlamayı amaçlayan Suriye Kadınları Siyasi Hareketi’nin kurucusudur. Kadınların Suriye’nin geleceğini belirleyecek siyasi müzakerelere katılması  ve devletin yeniden inşasında cinsiyet eşitliği konusunun desteklenmesi gerektiğine inanıyor.

Amanda Nguyen

Amanda Nguyen, cinsel saldırıya ve tecavüze maruz kalan kadınların haklarını korumayı amaçlayan sivil toplum örgütü Rise’nin kurucusu ve CEO’su. ABD’deki Cinsel Saldırıdan Kurtulanlar Yasası’nın arkasındaki itici güç oldu.  2019’da Nguyen Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

Bineta Diop


Afrika Birliği’ndeki kadın, barış ve güvenlik konusundaki özel elçisi ve Femmes Africa Solidarité’nin (FAS) kurucusu. Diop, kadınların Afrika’da çatışma önleme, yönetim ve çözüme yönelik müzakerelere katılımını sağlamak için çalışıyor. Diop’un bu alandaki çalışmaları uluslararası alanda tanınıyor. Diop 2003’te Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ödülü de dahil olmak üzere sayısız ödül almıştır. 2011’de, Time Magazine tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçildi.

Denis Mukwege

Denis Mukwege dünyaca ünlü Kongolu bir jinekolog, Nobel Barış Ödüllü bir insan hakları aktivisti ve papaz. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Bukavu şehrinde Panzi Hastanesi’ni kurdu ve tecavüze ve silahlı isyancılar tarafından saldırıya uğrayan kadınlara yardım etti. “Mucize Doktor” olarak bilinen Mukwege, savaşlarda ve çatışmalardaki cinsel şiddeti tedavi etmede dünyanın önde gelen uzmanı olarak kabul edilir. Tecavüzün “savaş silahı” olarak kullanılmasına karşı küresel olarak kampanya yürüttü ve G7 Cinsiyet Eşitliği Danışma Konseyi’ne üye oldu.

Marlène Schiappa

Fransa Kadınlar ve Erkekler Arasında Eşitlikten Sorumlu Devlet Sekreteri. Aynı zamanda bir yazar, aktivist ve çalışan annelere yönelik yazılar yayımlandığı  Maman Travaille adlı blogun yaratıcısı. Geçen yıl Mayıs ayında göreve başlayan, Schiappa, kadına yönelik şiddete ve cinsel tacize karşı bir yasa tasarısı hazırlamak da dahil olmak üzere birçok cinsiyet eşitliği girişiminde kritik rol oynadı.

Maryam Monsef

Maryam Monsef, Kanada’nın Kadın ve Cinsiyet Eşitliği Bakanı. Afganistan’da kadınları desteklemek için kurulan Red Pashmina Kampanyası’nın ortağıdır. YMCA’nın Barış Madalyonu’na layık görülmüştür. Kasım 2015 – Ocak 2017 tarihleri ​​arasında Demokratik Kurumlar Bakanı olarak görev yaptı.

Caren Grown

Dünya Bankası Toplumsal Cinsiyetten Sorumlu Kıdemli Direktörü. 2011-2013 yılları arasında USAID’de toplumsal cinsiyet danışmanlığı yaptı ve Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlendirilmesi politikasını hazırladı. Daha önce Levy Ekonomi Enstitüsü’nde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Ekonomisi Programı’nın eş yöneticisi ve Uluslararası Kadınlar Araştırma Merkezi’nde Yoksulluğu Azaltma ve Ekonomik Yönetişim ekibinin direktörlüğünü yaptı. Son yayımlanan kitapları arasında kitapları “The Feminist Economics of Trade” ve “Taxation and Gender Equity” bulunuyor.

Katja Iversen

Kız çocuklarının ve kadın sağlığı, hakları ve refahı için küresel düzeyde savunuculuk yapan Women Deliver’in CEO’sudur. Iversen, kalkınma, savunuculuk ve iletişim konularında uzmandır ve STK’larda, özel sektörde ve BM kuruluşlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Clinton Global Initiative’in sağlık danışmanıdır ve Dünya Bankası’nın sivil toplum danışma grubunda yer alıyor.

Winnie Byanyima

Winnie Byanyima, kadın hakları, demokratik yönetişim, iklim değişikliği ve barış inşası için çalışmalar yürüten Oxfam International’ın genel müdürü. Uganda Parlamentosu’nda ülkenin çatışma sonrası anayasasında cinsiyet eşitliği hükümlerinin çıkarılmasına ön ayak oldu. 1985 yılında, Uganda’nın barış anlaşması sırasında, kadınların sürece dahil olmalarını destekledi ve barışın inşasına destek oldu. Küresel Toplumsal Cinsiyet ve İklim İttifakı’nın kurucu ortağı ve Forum for Women in Democracy’nin (FOWODE) kurucusudur.

Åsa Regnér

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Kadın Birimi Direktör Yardımcısı olarak görev yapıyor. 2014-2018 yılları arasında İsveç’in toplumsal cinsiyet bakanı olarak görev yaptı ve kadınlara yönelik şiddeti önlemeye ve erkekleri cinsiyet eşitliği çalışmasına dahil etmeye odaklandı. Görev süresi boyunca İsveç, toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki taahhüdü ve kendi kendini tanımladığı “feminist dış politika” ile tanındı. Daha önce Bolivya’da Birleşmiş Milletler Kadın Ülke Ekibi Direktörü olarak görev yaptı.

Christine Lagarde

Uluslararası Para Fonu Direktörü. Kadınların ekonomik eşitliğinin güçlü bir savunucusu olarak, ülkeleri kadınları güçlendirmeye yönelik politikalar uygulama konusunda teşvik etmek için çalışıyor. Fransa’nın eski maliye bakanı olan Lagarde, G7 ülkeleri arasındaki maliye bakanı olan ilk kadındı. 2018’de Forbes’in Dünya’nın En Güçlü 100 Kadın Listesi’nde üçüncü oldu.

Michelle Obama

Global Girls Alliance’ın Kurucu olan Michelle Obama bir avukat, kamu görevlisi, üniversite yöneticisi, ve çok satar bir yazar. Obama, ABD’nin eski “First Lady”si ve bu rolde görev yapan ilk Afrikalı-Amerikalı. ABD ve dünyadaki kadınlar ve kız çocukları için güçlü bir rol model.  2018’de Michelle Obama, Obama Vakfı şemsiyesi altında oturan ve kız çocukların eğitime erişimini sağlayarak güçlendirmeyi amaçlayan Global Girls Alliance projesini başlattı. Kendi hayat hikayesini anlattığı “Hikayem” adlı kitapta, Chicago’nun işçi mahallelerinde geçen çocukluğundan, annelik ve iş hayatının gereklerini dengelemek zorunda kaldığı yöneticilik hayatını ve dünyanın en meşhur adresinde geçen yıllarına kadar kendisini şekillendiren deneyimleri paylaştı.

Phumzile Mlambo-Ngcuka

Ağustos 2013’ten bu yana Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Baş Yardımcısı ve BM Kadın Birimi’nin Direktörü olarak görev yapıyor. BM’nin cinsiyet eşitliğine ve kadınların güçlendirilmesi için çalışan biriminin başkanı olarak, 2018’de cinsiyet politikası alanında dünyadaki en etkili kişi olarak gösterildi. Kariyerine Güney Afrika’da apartheid ile mücadele eden bir aktivist olarak başladı, ardından Enerji Bakanı ve ardından Başkan Yardımcısı oldu. Warwick Üniversitesi’nde eğitim ve teknoloji alanında doktora yaptı.

*Apolitical web sitesinde Gender Equality Top 100 – The Most Influencial People in Global Policy listesinin tamamını görüntülemek için tıklayın. 

avatar
  Kaydol  
Bildir
30 Mayıs 2019