Cinsiyet Eşitliği Raporu: Türkiye 149 ülke Arasında 130’uncu Sırada

Dünya Ekonomik Forumu’nun açıkladığı ‘2018 Cinsiyet Eşitliği Raporu’na göre Türkiye, kadın-erkek eşitliği konusunda 149 ülke arasında 130’uncu sırada. Listenin zirvesinde ise İzlanda, Norveç ve İsveç var.

Görsel: World Economic Forum Gender Gap Report 2018

149 ülkedeki eğitim, sağlık, siyaset ve iş hayatının incelendiği rapora göre, kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması için 108 yıl, erkeklerle eşit ücrete sahip olması için ise 202 yıl geçmesi gerekiyor.

Cinsiyet eşitliğinin yüzde 62,8 oranında sağlandığı Türkiye, 149 ülke arasında 130’uncu sırada yer aldı. 2017 raporunda, 131’inci sırada bulunan Türkiye, iş hayatına katılım ve fırsat eşitliği alanında 131’inci, eğitim alanında 106’ncı, sağlık alanında 67’inci, siyasete katılım alanında ise 113’üncü sırada.

2006 yılında bu sıralamada 105’inci olan Türkiye, 12 yılda 25 basamak geriledi.

 İskandinav ülkeleri liste başı

Listenin 130’uncu sırasında yer alan Türkiye’nin geride bıraktığı ülkeler sırasıyla şöyle: Fildişi Sahili, Bahreyn, Nijerya, Togo, Mısır, Moritanya, Fas, Ürdün, Umman Sultanlığı, Lübnan, Suudi Arabsitan, İran, Mali, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Çad, Suriye, Irak, Pakistan ve Yemen.

Listenin ilk sırasında İskandinav ülkeleri İzlanda, Norveç, İsveç, Finlandiya yer alırken, bu dörtlüyü Nikaragua ve Ruanda izledi.

Son dört basamakta ise Suriye, Irak, Pakistan ve Yemen bulunuyor.

Batı Avrupa ortalama yüzde 75,8 ile cinsiyet eşitliğinin en yüksek olduğu bölge. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ise, yüzde 60,2 ile cinsiyet eşitliği konusunda en geride kalan bölgeler.

Sağlık ve eğitimde eşitsizlik arttı

Rapora göre dünya çapında cinsiyet eşitliği alanında ilerleme yavaşlıyor, hatta bazı alanlarda kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizlik artıyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun açıkladığı verilere göre, sağlık ve eğitim alanlarında kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizlik artış kaydetti. Cinsiyetler arasındaki farkın sadece ‘ekonomik fırsat eşitliği’ konusunda azaldığını vurgulayan rapor, iş hayatına katılım konusunda dünyada kadınların oranının azaldığına dikkat çekti.

Raporda bu gelişmenin önemli gerekçesi olarak, otomasyonun, ‘geleneksel olarak kadınların daha çok çalıştığı alanlarda yayılması’ gösterildi.

Bununla birlikte matematik, bilişim, teknik ve fen bilimleri dallarında beceri ve bilgi gerektiren ve gelişmekte olan alanlarda kadınların yeterince temsil edilmemesine dikkat çekildi. Ayrıca dünya çapında çocuk ve yaşlılara bakım hizmetlerinin yeterince gelişmiş olmaması da, kadınların çalışma hayatına geri dönüşünü sınırlayan ve engelleyen etkenler olarak sayılıyor.

‘Toplumlar, insanlığın yarısından vazgeçemez’

Refah düzeyi daha yüksek ve insan eksenli bir geleceğin sadece kadınların katılımıyla mümkün olduğunu vurgulayan Dünya Ekonomi Forumu kurucusu Klaus Schwab, “Toplumlar, insanlığın yarısının yeteneklerinden, fikirlerinden ve perspektiflerinden vazgeçemez” dedi.

Raporun da yer aldığı internet sitesinde yer alan ‘Cinsiyet Uçurumu Hesaplayıcı’ya buradan ulaşabilirsiniz.

avatar
  Kaydol  
Bildir
19 Aralık 2018