Gururumuz Feride Acar Dünyanın İlk 100’ünde:
Cinsiyet Eşitliğinde 40 Yıllık Mücadeleye Ödül

Apolitical, toplumsal cinsiyet uzmanları ve alanda önde gelen örgütlerin oylamaları sonucu toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele eden en etkili 100 kişiden oluşan listesini yayınladı. Yaşadığımız toplumu daha adil ve yaşanılası kılan bu insanları kutlamak hedefiyle oluşturdukları listede yer alan ve cinsiyet eşitliği mücadelesinde dünyaya ilham veren ilk 100 yüz arasına Türkiye’den giren bir isim de var: Feride Acar

Ayşe Feride Acar GREVİO’nun başkanlığı yapmakta ve yaklaşık 40 yıldır bünyesinde olduğu Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde politik sosyoloji profesörü olarak görevine devam ediyor.

Avrupa Konseyi’nin kadınlara yönelik  ve aile içi şiddetle mücadele sözleşmesi olan ve 2015 yılı ağustos ayında yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’nin izleme ve denetleme komitesi  olan Group of Experts on Action against Violence against Women and Domestic Violence (Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Eylem Uzmanlar Grubu) GREVİO Başkanı olan Prof.Dr. Feride Acar, politika alanına yaptığı çalışmaların yanı sıra, kadın çalışmalarının akademide kurumsallaşmasında da etkin rol oynamıştır. 1994’de ODTÜ Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı ve Yüksek Lisans Programının kurulmasına öncülük etmiş, 1994-2003 yılları arasında ODTÜ Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı ve Yüksek Lisans Programının Kurucu Başkanı olarak görev yapmıştır.

Avrupa Konseyi ise sitesinde “GREVIO’nun başkanı Feride Acar’ı öne çıkan isimler arasında görmekten memnunuz ve oldukça gurur duyuyoruz” şeklinde bir habere yer verdi.

avatar
1 Toplam yorum
0 Yorumlara verilen cevaplar
1 Takipçiler
 
En çok cevap verilen yorum
En güncel tartışma
1 Yorum yapan yazar
Cicek Akjaya yeni yorum
  Kaydol  
En güncel En eski En çok oy alan
Bildir
Cicek Akjaya
Ziyaretçi
Cicek Akjaya

Gurur duyuyoruz.Tesekkurler.Güzel kadın.MÜCADELENI KUTLUYORUZ. ..

28 Mayıs 2018