Cinsiyet Eşitliği’nin 100 Yüzü:
KAMU HİZMETİ

Apolitical, toplumsal cinsiyet uzmanları ve alanda önde gelen örgütlerin oylamaları sonucu toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele eden en etkili yüz kişiden oluşan listesini yayınladı. Yaşadığımız toplumu daha adil ve yaşanılası kılan bu insanları kutlamak hedefiyle oluşturdukları listede yer alan ve cinsiyet eşitliği mücadelesinde dünyaya ilham veren ilk 100 yüz arasından, hükümet ve devlet mekanizmalarında çalışmalar yürüten kadınlardan oluşan bir listeyi sizlerle paylaşıyoruz. Kamu alanında çalışma yürüten kadın yüzlerinin daha da çoğalması dileğiyle.


Foto: ceda.com.au

LIBBY LYONS
İş Yeri Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi Direktörü, Avustralya

Libby Lyons’un 2015’ten beri direktörlüğünü yaptığı birim, 100 ve üzeri çalışana sahip özel sektör kuruluşlarından cinsiyet eşitliği datası topluyor ve analiz ediyor. Lyons’un yönetiminde çalışan birim, topladığı data ve bulgular üzerinde çalışarak tüm Avustralya’yı kapsayan bir işyerinde cinsiyet eşitliği haritası çıkardı. Bu verilerden yola çıkarak toplumsal cinsiyet ödeme eşitliğini sağlayacak ve mesleki ayrışmayı azaltacak bir kampanya yürütüyorlar.


Foto: #idefend @flickr

MARA MARINAKI
Toplumsal Cinsiyet Baş Danışmanı- Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi (EEAS)

Mayıs 2011-Eylül 2015 tarihleri arasında EEAS Küresel/Çok-uluslu Sorunlar ve İnsan Hakları Direktörü olarak görev yapan Marinaki, bu görevi boyunca kadınların güçlenmesini destekledi ve kadınların etkinliklerini çoğalttı. EU/EEAS Terörle Mücadele alanında kadınların şiddet ve radikalizmi önlemedeki rolüne odaklanarak çalışmalar yürüttü ve aynı zamanda BM 1325 kararının uygulanması üzerine de aktif olarak çalışmakta.


HILARY SPENCER
Hükümet Eşitlikler Ofisi Direktörü, Birleşik Krallık

Hilary Spencer Birleşik Krallık Eşitlikler Ofisi, kadınlara, cinsel yönelime ve trasgender eşitliğine yönelik politikalardan sorumlu birim. Hillary Spencer, takımını da kullanarak, şirketlerin toplumsal cinsiyet temelli maaş farklılıklarını rapor etmelerini sağlayan yasal düzenlemeler getirdi. Aynı zamanda lezbiyen, gey, birseksüel ve transgender’ların deneyimlerine dair ulusal bir araştırma gerçekleştirdi.


Foto: Rob Bennett/Mayoral Photography Office

CHIRLANE MCCRAY
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Eş Başkanı, New York

New York Belediye Başkanı’nın eşi olan Chirlane McCray, aynı zamanda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyon’unun Eş Başkanı olarak görev yapıyor ve cinsiyet eşitliği sağlanmış bir New York için çalıştığını belirtiyor. Şehrin polis departmanıyla birlikte çalışan Eviçi Şiddet Görev Birimi’ne de başkanlık eden McCray yönetimindeki New York, 2015 senesinde Birleşik Devletlerde BM Kadınlar için Güvenli Şehirler Küresel İnsiyatifi’ne katılan ilk eyalet oldu. McCray sağlık alanında yaptığı başarılı çalışmalarla da ön plana çıkan bir isim. Yakın zamanda 40 yıldır Afro-Amerikan kadınları ve ailelerini destekleyen Black Women’s Agenda kuruluşundan Sağlık Ödülü aldı.


KATERYNA LEVCHENKO
Toplumsal Cinsiyet Politikaları Hükümet Görevlisi, Ukrayna

1988’den beri Uluslararası kadının İnsan Hakları Merkezi La Strada-Ukrayna’nın başkanlığını yapıyor. Aynı zamanda Felsefe doktorasını tamamlamış olan Levchenko, Çocukların Ticari Cinsel Sömürüsüne Karşı Ukraynalılar Ağı’nı koordine ediyor. UNDP, UNICEF ve Avrupa Konseyi gibi birçok uluslararası kuruma da danışmanlık yapmış bir isim.


VIRGINIJA LANGBAKK
Avrupa Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Enstitüsü Direktörü

2009’dan beri Avrupa Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Enstitüsü (EIGE) Direktörü olarak görev yapan Virginija Langbakk, kadınların güçlenmesi için çalışan Avrupa Birliği hükümetleri ve kurumlarını destekliyor. EIGE toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine bilgi ve veri toplayan, analiz eden, işleyen ve dağıtan bir kurum ve dünya çapında birçok toplumsal cinsiyet uzmanının başvurduğu kaynakları sağlıyor.


* Bu içeriği Apolitical’ın sitesinden Türkçeleştirerek derledik. Apolitical web sitesinde Gender Equality Top 100 – The Most Influencial People in Global Policy listesini görüntülemek için tıklayın.

**Kapak Görseli: Maite H. Mateo/VIEWpress/Corbis via Getty Images

avatar
  Kaydol  
Bildir
18 Temmuz 2018