Cinsiyet Eşitliği’nin 100 Yüzü: POLİTİKA

Apolitical, toplumsal cinsiyet uzmanları ve alanda önde gelen örgütlerin oylamaları sonucu toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele eden en etkili yüz kişiden oluşan listesini yayınladı. Yaşadığımız toplumu daha adil ve yaşanılası kılan bu insanları kutlamak hedefiyle oluşturdukları listede yer alan ve cinsiyet eşitliği mücadelesinde dünyaya ilham veren ilk 100 yüz arasında Politika alanında çalışmalar yürüten kadınlardan oluşan bir listeyi sizlerle paylaşıyoruz. Politikadaki kadın yüzlerinin daha da çoğalması dileğiyle.

JOYCE BANDA
Malavi Eski Başkanı

Joyce Hilda Banda 2012-2014 yılları arasında Malawi’nin ilk kadın başkanı olarak görev yaptı. Forbes kendisini kıtanın en güçlü kadını olarak adlandırdı. Daha önce taban kadın hareketlerinden gelen Banda, aynı zamanda Toplumsal Cinsiyet Bakanı olarak da görev aldı. Politikadaki kariyerine başlamadan önce, Malawi’li kadınları ekonomik olarak güçlendirme hedefi ile Joyce Banda Fonu’nu kurdu. İş Kadınları Ulusal Derneği (National Association of Business Women), Genç Kadın Liderler Ağı (the Young Women Leaders Network) ve Açlık Projesi(Hunger Project)’nin de kuruculuğunu yapan Banda, Üreme Sağlığı için Küresel Liderler Kurulu(Global Leaders Council for Reproductive Health)’nun üyesidir.

 

JULIE ANNE GENTER
Yeni Zelanda Kadın Bakanı

Julie Anne Genter Yeni Zelanda Kadın Bakanı ve Sağlık ve Ulaşım Bakanı Yardımcı Bakan’ıdır. Toplumsal cinsiyeti politika gündeminin merkezine koyan Genter, ücretlendirme noktasındaki toplumsal cinsiyet farkının daha şeffaf raporlamasından, sağlık politikalarını kadınlara daha iyi hizmet edecek şekle getirmek için yapılan araştırmalara uzanan bir yelpazede kadın politikalarını iyileştirme çalışmaları yürütüyor.

 

SHEIKHA LUBNA AL QASIMI
Birleşik Arap Emirlikleri Tolerans Bakanı

Sheikha Lubna Al Qasimi Birleşik Arap Emirlikleri tarihinde kabinede yer bulabilmiş ilk kadın. 2004’te kabineye Ekonomi Bakanı olarak katılan Al Qasimi, Uluslarası Ticaret Bakanı ve Kalkınma ve Uluslarası İşbirliği Bakanı olarak da görev yaptı. Amerika, İngiltere ve Güney Kore’den dereceleri olan Sheikha Lubna, 2000’de Orta Doğu’nun ilk B2B çevrimiçi piyasası olan Tejari’yi kurdu.

 

JACINDA ARDERN
Yeni Zelanda Başbakanı

Jacinda Ardern Ekim 2017’de Yeni Zelanda’nın son 150 yıldır en genç Başbakanı olarak seçildi. 2008’den bu yana İşçi Partisi Millet Vekili olan Ardern, kadın ve çocuk haklarının kuvvetli bir savunucusu, aynı zamanda ekonomik eşitsizlikler ve iklim değişimi meselelerini de gündeme taşıyor. Yenilikçi politikanın “poster kadın”ı olarak nitelendirilen Ardern, 2017 seçim kampanyası zamanında çocuk yapma planlarıyla ilgili cinsiyetçi sorgulamalar nedeniyle uluslarası manşetlerde yerini almıştı.

 

EPSY CAMPBELL
Kosta Rika Başkan Yardımcısı

Epsy Campbell Nisan 2018’de kıtanın ilk siyahi başkan yardımcısı olarak göreve geldi. Mesleği ekonomistlik olan Campbell’ın ırkçılık, cinsiyetçilik ve ekonomik katılım üzerine kitapları ve makaleleri bulunuyor. 2000’de Kosta Rikan’nın yönetimde olan partisi Yurttaşların Eylem Partisi’nin eş kurucularından olan Campbell’ın başkanlık kampanyasının merkezinde bulunan gündemlerden biri ücretler arası uçurumun düşürülmesiydi.

 

* Bu içeriği Apolitical’ın  sitesinden Türkçeleştirerek derledik. Apolitical web sitesinde Gender Equality Top 100 – The Most Influencial People in Global Policy listesini görüntülemek için tıklayın

avatar
  Kaydol  
Bildir
28 Mayıs 2018