Cinsiyet Eşitliği’nin 100 Yüzü: TOP 5

Apolitical, toplumsal cinsiyet uzmanları ve alanda önde gelen örgütlerin oylamaları sonucu toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele eden en etkili yüz kişiden oluşan listesini yayınladı. Yaşadığımız toplumu daha adil ve yaşanılası kılan bu insanları kutlamak hedefiyle oluşturdukları listede yer alan ve cinsiyet eşitliği mücadelesinde dünyaya ilham veren ilk 100 yüz’ü biz de tanıyalım istedik ve sizlere beşer isimden oluşan bir seri hazırladık.

 PHUMZILE MLAMBO-NGCUKA
Yürütücü direktör, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi

Phumzile Mlambo-Ngcuka Birleşmiş Millerler Kadın Birimi’nin yürütücü direktörü. Bu görevi süresince kırsal alandaki kadınların haklarına ve aktivizmine oldukça odaklandı. Aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen bir milyon erkeği harekete geçirmeyi hedefleyen HeforShe kampanyasının kuruculuğunu yapmıştır. 2005-2008 yılları arasında Güney Afrika Başkan Yardımcılığı yapan Mlambo-Ngcuka, bu göreve gelebilmiş ilk kadın olmasının yanı sıra görevi boyunca apartheid rejimini sona erdirmek için mücadele verdi.

 

JUSTIN TRUDEAU
Başbakan, Canada

Canada Başbakanı Justin Trudeau aynı zamanda kadınların ve kızların eşitliğinin sesli savunucularından biri. Kanada’da 50/50 kadın-erkek kotası uygulamasını hayata geçiren ilk başbakan olmasına ilaveten, liderliği bünyesinde Kanada’yı toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda küresel şampiyonluğa taşıdı. Uluslar arası ilişkilerde yeni bir feminist yaklaşım getiren hükümet uygulamaları ve toplumsal cinsiyet odaklı bütçe ve program analizleri ilham veren gelişmelerden bir kaçı olarak sıralanabilir.

 

JULIA GILLARD
Eski Avusturya Başbakanı and Women’s Global Institute for Leadership (Kings College) Başkanı

2010-2013 yılları arasında Avustralya başbakanlığı yapan Julia Gillard, aynı zamanda politikadaki cinsiyetçiliğin önde giden karşıtlarından olmasıyla tanınıyor. Şimdi ise, Kings College London Global Institute for Women’s Leadership kuruluşuna başkanlık etmekte. Enstitü, kadınların dünya çapında liderlik pozisyonlarında temsil edilmemelerinin nedenlerini anlamaya çalışıyor.

 

MALALA YOUSAFZAI
Malala Fund Kurucusu ve Aktivisti

Malala Yousafzai henüz daha ilkgençlik yıllarında kız çocuklarının eğitimini yasaklayan Taliban rejimini karşı kamusal alanda karşı çıkmış bir activist. 15 yaşındayken bir suiskastten sağ kalarak kurtulmasıyla küresel ilgiyi üzerine çekmiş ve 2014’te Nobel Barış Ödülü’nü kazanan en genç isim olarak tarihe geçmiş bir toplumsal cinsiyet eşitliği yüzü. Adına verilen bir fonla dünya çapında çocukların eğitim almasına yardımcı oluyor ve kendisi şuanda Oxford Universitesi’nde okuyor.

 

AMINA MOHAMMED
Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı

Amina Mohammed Kasım 2015 ve Aralık 2016 tarihleri arasında Nijerya Çevre Bakanı olarak görev aldı ve ülkesnin iklim hareketi çabalarına ivme kazandırdı. Bill-Melinda Gates Vakfı Global KAlkınma Programı, Afrikalı Kadınlar Milenyum İnsiyatifi ve Girl Effect gibi sayısız kurul ve panelin uluslararası hakem kurullarında hizmet veren Mohammed, 2002-2005 yılları arasında Birleşmiş Milletler Milenyum Projesi için Task Force on Gender and Education’ı koordine etti.

 

* Bu içeriği Apolitical’ın  sitesinden Türkçeleştirerek derledik. Apolitical web sitesinde Gender Equality Top 100 – The Most Influencial People in Global Policy listesini  görüntülemek için tıklayın

avatar
  Kaydol  
Bildir
24 Mayıs 2018