Çocuk evliliklerine karşı yaratıcı bir kampanya: ‘VOW’

ABD’de ‘Girls Not Brides’ adlı sivil toplum örgütü, ABD’nin 100 milyar dolarlık düğün endüstrisinin de desteğini alarak çocuk evliliklerinin son bulması için “VOW (to End Child Marriage)” adlı yaratıcı bir kampanya başlattı.

Görsel: ekmekvegul.net

Dünya genelinde her yıl 12 milyon kız çocuğu 18’inden önce evlendiriliyor. 2030 yılına kadar çocuk yaşta evliliği sona erdirmeyi amaçlayan kuruluş, milyonlarca kız çocuğunun artık “Evet” dememesi için uğraş verecek. 8 Ekim’de New York Halk Kütüphanesi’nde lansmanı yapılan bu proje, ABD’de ‘Girls Not Brides’ adlı sivil toplum örgütü tarafından hayata geçirildi.

‘Ford Foundation’ ve ‘Hive’ın yanı sıra, ABD düğün sektöründeki ‘The Knot’, ‘Crate&Barrel’ ve ‘Malia Mills’ gibi birçok büyük şirket ve yardım kuruluşunun desteğini alan proje kapsamında, kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesini engellemek için çalışan yerel kuruluşlara finansal destek sağlanacak.

‘VOW’a destek olmak için düğününüzde size gelen hediyelerin bir kısmını bağışlayabilir, özel VOW ürünlerinden satın alabilir, doğrudan ‘VOW’a bağış yapabilir veya VOW için finansal destek arayan sosyal medya kampanyalarına katılabilirsiniz.

Bu inisiyatif şimdilik ABD’de başlamış olsa da, dünyanın her yerinden gelecek yardımlara açık. Kampanyanın yakın dönem hedefleri arasında, Avrupa’da ve diğer ülkelerde yapacağı kurumsal ortaklıklarla genişlemek de var.

Çocuk evliliklerine karşı küresel bir mücadele vermek için taban örgütlere ihtiyaç duyulduğunun altını çizen ‘VOW’, oluşturduğu fonları, Afrika, Asya, Latin Amerika ve Karayipler’deki yerel kuruluşları destekleyen ‘Girls First Fund’a aktaracak.

‘VOW’ hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

avatar
  Kaydol  
Bildir
19 Ekim 2018