Çocuklar Haklarını Oyuncakla Öğreniyor: “Çocuğum, Haklıyım”

Ceza ve ceza yargılaması hukuku anabilim dalı öğretim üyesi Dr. Aslıhan Öztezel tarafından tasarlanan “Çocuğum, Haklıyım” oyuncağı, çocuklara Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde yer alan haklarını öğretiyor. 

Euronews

BM Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi, 2 Eylül 1990 tarihinde yürürlüğe girdi. Türkiye de dahil olmak üzere 197 ülkenin taraf olduğu sözleşme en fazla ülkenin onayladığı insan hakları belgesi olarak kabul ediliyor. 

Türkiye’nin de taraf olduğu “Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi”nin kabulünün 30. yıl dönümü dünya çapında olduğu gibi Türkiye çapında da “çocuğa dokunan” farklı projelerle kutlanıyor. 

Ceza ve ceza yargılaması hukuku anabilim dalı öğretim üyesi Dr. Aslıhan Öztezel tarafından tasarlanıp geliştirilen “Çocuğum, Haklıyım” oyuncağı da bu projelerden biri. Öztezel, bu proje ile Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde güvence altına alınmış hakları interaktif bir oyuncak üzerinden küçükten büyüğe herkese öğretmeye ve sözleşmenin kağıt üzerinde kalmamasını sağlamaya yönelik bir hak eğitimi vermeyi amaçlıyor. 

Çocukların ahşap küpleri elle çevirerek oynadıkları üçlü eşleştirme oyununda her kutu bir hakkı temsil ediyor ve kutuların üzerinde hakkı temsil eden bir grafik çizimi, hakkın açıklanması, evrensel insan hakları logosu ve eşleştirilmesi gereken hakkın adı yer alıyor. 

Oyunun yaratıcısı Öztezel, çocukların haklarını öğrenmelerinin, onları toplumun katılımcı bireyleri haline getireceğini ifade ediyor. Kendisine, oyuncağın dünya çocuklarına ulaşması için oyunun başka dillere çevrilmesi konusunda talepler de gelmiş.

Euronews

“Çocuklar için her yaşta oyun oynamak en güzel hak” 

Oyuncağın kurulum açılışına katılan yedi yaşındaki Melis Sözer, “Çocuklar için her yaşta oyun oynamak en güzel hak, bu oyuncak da bana bunu anımsattı,” diyor. 

Euronews

12 yaşındaki Emir Samancı ise oyun için, “Çok önemsediğim şey benim çocuk olma hakkım. Benim yaşama hakkım olmasa diğer haklarıma da ihtiyaç olmaz. Bu oyuncağı çok sevdim çünkü bu oyuncakta çocukların hakları olduğuna dair kanıtlar var,” ifadelerini kullanıyor. 

Oyun aynı zamanda çocukların sosyalleşmesine katkı sağlıyor 

Oyun, iki veya daha fazla kişiyle de oynanabildiği için aynı zamanda çocuklara sosyalleşme ve etkileşimde bulunma imkanı da sağlıyor. 

Çocuk Hakları Derneği başkanı Mine Gedik’in 8 yaşındaki oğlu Togay Osman Gedik, oyuncak için, “İhtiyaçlarımı karşılayabilmek ve rahat oyun oynayabilmek için bu oyuncağı çok önemsiyorum. Ayrıca burada benim gibi arkadaşlarla da tanışıp beraber bu oyunu oynayabiliriz,” diye belirtiyor. 

Euronews

Oyuncak Türkiye’yi geziyor

Oyuncak şimdiden Türkiye’nin birçok kentini gezdi. 

15 Eylül’de Ankara’da Zafer Park’a kurulan oyuncak, daha sonra sırayla Gaziantep, Batman ve İstanbul’da sergilenecek. 

Gaziantep’te önümüzdeki haftalarda kurulumu yapılacak olan oyuncak, günde 30.000 kişinin ziyaret ettiği bir kent parkında sergilenecek. Batman’da ise, her gün 650 çocuğun oyun oynamak için geldiği bir parkta oyuncak kurulacak. 

Kaynak: Euronews 

avatar
  Kaydol  
Bildir
17 Eylül 2019