Çocukların Çizimleriyle Cinsiyet Rolleri Algı Araştırması

Almanya’da yapılan araştırmaya göre, çocukların cinsiyet rollerine yönelik algısı geçmişe göre daha eşitlikçi.

Fotoğraf: Kapadokya Üniversitesi
Münster Üniversitesi ve Osnabrück Üniversitesi’nden bir grup araştırma görevlisi,  1977’de ve 2015’te çocuklar tarafından çizilen insan figürlerini karşılaştırdı.
Sex Roles dergisinde yayımlanan sonuçlara, iki önemli değişiğime işaret ediyor. 2015 yılında çocuklar tarafından gerçekleştirilen çizimler, 1977 yılındaki  çizimlere göre daha fazla kadın karakter içeriyor. 1977’de çizimlerin büyük çoğunluğu erkekti (yüzde 70 erkek, yüzde 18 kadın, kalanlar ise ayırt edilemeyen çizimler). Kız çocuklarından ise yalnızca yüzde 34ü kendi cinsiyetlerinde kadınları çizmeyi tercih ettiler. 2015’te bu durum önemli ölçüde değişime uğradı, çizimlerin çoğu kadındı (yüzde 47 kadın, yüzde 40 erkek, kalanı ise ayırt edilemeyen çizimler) ve kız çocuklarının yüzde 85’i kendi cinsiyetlerini çizmeyi tercih ettiler.

Aynı zamanda 2015’te çizilen figürler 1977’de çizilenlere göre, kıyafet, aksesuar veya beden figürleri açısından gözle görülür şekilde daha “feminen” özelliklere sahip.

Cinsiyet eşitliği ve farkındalığı artıyor

Değişiklikler araştırmacılar tarafından, “Son 40 yılda Batı Almanya’da gerçekleşen toplumsal değişimler iki trend ortaya çıkardı; bir taraftan giderek artan bir cinsiyet eşitliği, diğer taraftan da artan bir cinsiyet farkındalığı” sözleriyle yorumlandı.

Çocuk kitaplarındaki cinsiyet rol dağılımı

Çocukların toplumsal cinsiyet algısının oluşmasında, ailenin rol modelliği kadar çocuk kitapları önemli bir rol oynuyor. Türkiye’de Derman Kaynak ve Elif Aktaş tarafından yapılan diğer bir araştırmada okul öncesi hikayelerde toplumsal cinsiyet rollerinin halen geleneksel bir şekilde hikayelere yansıdığı ortaya konmuştur. Fakat sayıları az da olsa, geleneksel roller yerine daha eşitlikçi bir anlayışın olduğu kitaplar da giderek artıyor.

Berrin Somer ve Gizem Yağmur Değirmenci tarafından yürütülen, resimli çocuk kitaplarını mesleki açıdan inceleyen diğer bir çalışmada ise erkek karakterlerin meslek dağılımı bakımından kadın karakterlerin meslek dağılımına göre daha fazla çeşitlilik gösterdiği bulunmuştu.

Kaynak: Dünya Halleri
avatar
  Kaydol  
Bildir
6 Ağustos 2019