COP25 İklim Konferansı’nda Cinsiyet Eşitliğine Yönelik Talepler

İklim değişikliğiyle mücadelenin toplumsal cinsiyet eşitliği boyutuyla ele alınmasını hedefleyen WGC Kadın Meclisi, İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Konferansı’nda (COP25) iklim eylemi çerçevesinde cinsiyet eşitliğinin gözetilmesi adına taleplerini sundu.

İspanya’nın ekolojik dönüşümden sorumlu bakanı Teresa Ribera, COP Başkanı Carolina Schmidt ve BM iklim değişikliği bölümünün başındaki isim Patricia Espinosa

COP25, iklim değişikliği ile mücadele amacıyla ülkelerin üzerinde anlaştığı Paris İklim Anlaşması’nın ne ölçüde uygulandığını denetlemek amacıyla düzenlenen uluslararası bir konferans.

Bu yıl İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılan konferansa 196 ülkeden delegelerin yanı sıra Avrupa Birliği’nden ve uluslararası birçok organizasyondan temsilci katılıyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, küresel ısınmanın geri döndürülemez bir noktaya yaklaştığına dikkati çekerek, önümüzdeki 12 ayda başta karbon emisyonu yüksek olanlar olmak üzere tüm ülkelerin, sera gazı salımlarını azaltmak için üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelerini, bu konuda daha hırslı olmalarını istiyor.

Guterres, 2050 yılı karbon hedeflerine ulaşmak için yenilenebilir enerji ve daha doğal çözümlerin benimsenmesi gerektiğinin altını çiziyor.

‘Harekete geçme zamanı’ sadece bir slogan değil

Şili’de yapılması planlanan ancak eylemler nedeniyle Madrid’e alınan COP25’in açılış konuşmasını konferansın başkanlığını yürüten Şili Çevre Bakanı Carolina Schmidt yaptı. Şili’de ve dünyada çevresel ve sosyal krizler yaşadıklarını ifade eden Schmidt,  “Bunları çözmek için toplum olarak bizi birleştiren değerlere dönmemiz gerekiyor. ‘Harekete geçme zamanı’ aslında bir slogan değil, ekonomik, sosyal ve aynı zamanda ahlaki sorumluluğu olan bir gereklilik” diye konuştu.

Dünya liderlerine bir çağrı yapan Schmidt, “Bunu görmek istemeyenler tarihin yanlış tarafında yer alacaklar” dedi.

İklim değişikliğiyle mücadelede cinsiyet eşitliği boyutu

Zirvede, WGC Kadın Meclisi de iklim eylemi çerçevesinde cinsiyet eşitliğinin gözetilmesi adına taleplerini sundu.

WGC Kadın Meclisi, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi   (UNFCCC) çerçevesinde cinsiyet ve iklim adaleti konularında çalışan kuruluşların bir araya geldiği bir çatı platform.

WGC Kadın Meclisi, iklim değişikliğiyle ilgili toplantılar, çalıştaylar ve konferanslarda, kadın sivil toplum kuruluşlarının katılımını ve temsilini ve bu sayede iklim değişikliğiyle mücadelenin toplumsal cinsiyet eşitliği boyutuyla ele alınmasını amaçlıyor.

WGC’nin COP25 kapsamında sunduğu talepler şöyle:

 • İklim eylem planlarının insan hakları ve toplumsal cinsiyet odaklı olmasını sağlayın.
 • Herkes için adil olacak bir enerji geçiş süreci yaratın.
 • İklim çözümlerinin cinsiyet adaletini gözettiğinden emin olun.
 • Cinsel sağlık ve üreme sağlığı haklarını teşvik edin.
 • Fosil yakıtlara ve güvensiz enerji sistemlerine son verin
 • Parayı savaştan ve kirli enerjiden sosyal ve çevresel çözümlere taşıyın.
 • Kâra değil, insanlara kulak verin.
 • Enerji demokrasisini teşvik edin.
 • Ekolojik gıda sistemlerini koruyun.
 • Ekosistem tabanlı yaklaşımları teşvik edin.
 • Balıkçılık ve su ürünlerinin sürdürülebilirliğini sağlayın.
 • Suyun hayat demek olduğunu bilin.

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg de konferansa katılacak

İsveçli aktivist Greta Thunberg, Madrid’deki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansına (COP25) katılmak için Amerika’dan başladığı 3 haftalık yolculuk sonunda okyanusu geçerek Portekiz’in başkenti Lizbon’a geldi.

Lizbon’da birkaç gün kalacağını ve kendisini hazır hissettiğinde Madrid’e gideceğini söyleyen İsveçli aktivist, “Durmayacağım. COP25’te mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğim. İnsanların, gençlerin sesleri toplantıların yapıldığı bu duvarların ötesinden duyulabilmeli” dedi.

Kaynak: BBC Türkçe, dokuz8 Haber, Bianet, WGC

avatar
  Kaydol  
Bildir
4 Aralık 2019