Korona Sürecinde Belediyelerin Kadınlara Yönelik Çalışmaları

Eşitlik Kadın İzleme Grubu’nun düzenlediği online söyleşide Covid-19 sürecinde ilgili belediye birimleri kadınlara yönelik çalışmalarını anlattı. Söyleşinin ortak noktası yerel yönetimlerin kadınlarla ilgili politikalarını afet öncesi oluşturmasıydı.

Fotoğraf: Reuters

Akademisyen Sevgi Çubukçu’nun moderatörlüğünde düzenlenen söyleşide Ankara, Eskişehir, Dersim, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Kars belediyelerinden temsilciler çalışmalarını anlattı.

Ankara Belediyesi: Şiddet hattı açtık

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kadın Çalışmaları Birimi Şefi Şenay Yılmaz, Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü günden itibaren kadınlarla ilgili birçok projeye ara vermek durumunda kaldıklarını belirtti ve bu süreçteki çalışmaları şöyle özetledi:

“Şiddetle ilgili tuttuğumuz kayıtları Kadın Dayanışma Vakfı ile paylaştık. Sivil toplum kuruluşları, üniversitelerin de katıldığı online eylem planı toplantısı yaptık ve bu toplantıda pandemi sürecinde, sonrasında neler yapabileceğimizi planladık. Bizim için en kıymetli iş birliği gerçekleştirdiğimiz bu toplantıydı diyebilirim. Pandeminin olduğu ikinci hafta bir şiddet hattı açtık. Hattımız 7/24 hizmet verdi. Maalesef çok fazla şiddet başvurusu aldık, daha öncesinde bu kadar başvuru gelmiyordu. ŞÖNİM’le barınma sorununu çözdük, eşya bankası ile eşya desteğimizi sağlamaya devam ediyoruz. Sayın Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’ın daha önce ev temizliğine giden kadınlar için nakdi yardım kampanyası oldu. Bu sürede kadın sığınma evlerini kapatmadık, kapasiteyi arttırdık. Çalışmamız gereken tüm kamu kurumları ile iletişim halinde olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Eskişehir Bedeldiyesi: Belediyemizde çalışan ve 12 yaş altı çocuğu olan kadınları çalıştırmadık

Pandemi sürecinde en başarılı çalışmalarının sürecin hemen başında online danışmanlık hizmetine geçmeleri olduğunu ifade eden Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Hale Kargin Kaynak da yapılan çalışmaları şöyle anlattı: “Baro ve ŞÖNİM ile beraber ortak hazırladığımız broşürleri insanlara nasıl ulaştırabiliriz düşüncesindeydik. Belediyemize ait suyu insanlara ulaştırmak için kullandığımız 140 tane aracımız var. İki yüz bin adet broşürü bu araçlarla insanlara su temininde ulaştırmayı planlıyoruz. Bu süreçte belediyemizde çalışan ve 12 yaş altı çocuğu olan kadın arkadaşlarımızı çalıştırmadık.”

İstanbul Belediyesi: Psiko-sosyal destek hattı açtık

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Politikalar Koordinatörü Zelal Yalçın da çok yoğun bir süreçten geçtiklerini ve birçok çalışmalarını devre dışı bırakmak durumunda kaldıklarını belirtti: “150 mahalleye 150 kreş çalışmamız için her şeyimiz hazırken süreçten dolayı askıya aldık. Kadın dernekleriyle aciliyeti olan kadınlara öncelik tanımak konusunda iletişim halindeyiz. Psikolojik destek merkezinde çalışmalarımızı online sürdürüyoruz ve psiko sosyal destek hattını açtık. Sığınak sonrası yaşam destek merkezi olarak tariflediğimiz bir model çalışmamızı hayata geçirecektik. Sığınaklarda çok fazla yığılma oluyor, kadınlar buradan çıkmakla ilgili tedirginlikler yaşıyordu. Çünkü ekonomik zorlukla karşı karşıyalar. Sığınaklarda risk süreçlerini atlatmış kadınları bu alanlara geçirerek bir yıla kadar kalabilecekleri bir model.”

Sığınak ve İlk Adım Destek Birimi’nin hizmete açıldığını, 5-6 yaşındaki çocukların desteklenmesi için de online kreş grubu oluşturduklarını söyleyen Yalçın, destek sistemlerinin online ortama transfer edilmesiyle ilgili şunları ifade etti: “Eğer yerel yönetimler kadınlarla ilgili politikalarını önceden oluşturmuyorsa afet dönemlerinde ayrıca zorluk içinde kalıyorlar. Yani psikososyal destek yoksa bunu online ortama çekmek bir o kadar zor aslında.”

Gaziantep Belediyesi: Çocuk Evlilikleri için kurulan hatta çok fazla çağrı geldi”

Gaziantep Belediyesi Kadın Şube Müdürü Kübra Çinkılıç, çalışmalarını şu şekilde aktardı: “Pandemi öncesinde yürüttüğümüz ihtiyaç tespit çalışmasını pandemi sürecinde telefon ile yürütmeye başladık. UNICEF ile ortaklaşa çalıştığımız ve çocuk evliliklerini kapsayan bir çalışmamız için kurduğumuz bir hat vardı. Açıkçası bu hat pandemi öncesi süreçte biraz durağanlaşmış olmasına rağmen pandemi sonrası süreçte aktifleşmesi bizim için ilgi çekici bir nokta. Çocuk evlilikleri noktasında kurduğumuz  bu hat pandemi sonrasında daha fazla çağrı almaya başladı. Şiddet konusunda çok fazla çağrı aldık. Kadın konuk evimiz bu süreçte de açık.”

İzmir Belediyesi: İkinci sığınma evimizin açılması için çalışmaları hızlandırdık

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın Çalışmaları Şube Müdürü Sinem Tankoç, bu süreçte kadına yönelik artan şiddetle nasıl mücadele edilmesi gerektiği üzerine kadın örgütleri ve kurumlarla toplantı yaptıklarını belirtti. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyon Başkanı Nilay Kökkılınç ise, “Komisyon olarak kadınlarla ilgili çalışmalarımızı bu süreçte kesmedik aksine hızlandırdık. ŞÖNİM ile çalışmaları yürütüyoruz. İkinci sığınma evimizin açılması için çalışmaları hızlandırdık yakın zamanda açacağız. Bu süreçte barınma ile ilgili çok talep oldu. Barınmaya yönelik bazı yerler tespit ettik ve bu konudaki çalışmalarımız da başladı,” diye konuştu.

Kars Belediyesi: Kars’ta kadınların en çok talebi istihdam

Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca ise, yeni kurulan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüyle çalışmalara başladıklarını anlattı: “Çalışmalarımızın başındayız diyebilirim. Kadına yönelik şiddetle ilgili bildirimler ne yazık ki bizlere gelmiyor. Erkek egemenliğinin hakim olduğu, kadınların daha kapalı bir yaşam içinde olmasından kaynaklı. İlimizde bir sığınak olmaması kadınların bu konuda adım atmasına engel oluyor diyebiliriz ve aslında bu konuda  birçok neden sayabiliriz. Kars’ta kadınların en büyük talebi istihdam. Salgın öncesinde kadınların ürettiği ürünleri satabildikleri bir pazar kurmuştuk, salgın nedeniyle ara verdik. Belediyelere yönelik kısıtlamaları kınıyor, kardeş aile kampanyamız ile insanlara destek olmaya çalışıyoruz.”

Tunceli Belediyesi: Bu Süreçte gelen taleplerin çoğu ekonomik nedenlere bağlı

Belediyede kadın meclislerini kurduklarını belirten Tunceli Belediyesi Başkan Yardımcısı Canan Ay Doğan, belediye meclisinde alınan karar doğrultusunda Toplumsal  Cinsiyet Eşitlik Komisyonu’nu oluşturduklarını belirterek şöyle devam etti: ”Bu dönem içerisinde bizim gördüğümüz sorunlardan bir tanesi de ekonomik nedenlere dayalı sorunlardı. Dersim Belediyesi’nde kadın yaşam merkezimiz, psikoloğumuz mevcut. Süreç içerisinde gelen çağrılara uzman psikolog arkadaşımız telefon ile görüşme sağladı. Diğer belediyeler gibi kadına yönelik şiddet konusunda bir hat çalışmamız var ama bu süreci genel çağrı merkezi üzerinden toparlayarak destek olmaya çalıştık. Halkımızın talepleri doğrultusunda gıda desteğinde bulunuyoruz. Beraber çalıştığımız kurumlara da bizlere de bu süreçte şiddet ile ilgili şikayetler gelmedi, taleplerin çoğu ekonomik nedenler. Ovacık Belediyesi’nden gelen kooperatifçilik anlayışını bu süreçle bütünleştirerek kadınlar olarak özellikle üretim ve toprağa yönelik projeler gerçekleştiriyoruz.”

Kaynak: Sivil Sayfalar

avatar
  Kaydol  
Bildir
6 Mayıs 2020