Cumartesi Anneleri 700. Hafta: #BeniBulAnne

Cumartesi Anneleri gözaltında kayıp olan yakınları için 25 Ağustos’ta 700. kez bir araya geldi. 700 haftadır Galatasaray meydanında bir araya gelerek, gözaltında kaybedilen çocuklarını/yakınlarını arayan anneler/insanlara, polis plastik mermi ve biber gazı ile saldırdı. 

Foto: Beyza Kural

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın 700. Hafta buluşmasında yaşanan polis şiddetine karşı yaptığı basın açıklamasında kayıpları aramaktan vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Türkiye’nin en uzun ve sokakta olmaya/tabandan eylemliliklere izin vermeyen mevcut siyasal iklimde gerçekleşmeye devam eden nadir eylemlerden olan Cumartesi Anneleri buluşmasının 700. haftası için güçlü bir çağrı kampanyası olmuştu. Ahmet Kaya’nın 23 yıl önce Cumartesi Anneleri için yazdığı “Beni bul anne” şarkısını Ceylan Ertem ve kayıp yakınları Cumartesi Annelerinin 700. haftası için hazırlanan çağrı videosunda birlikte seslendirmişti.

700. hafta için hazırlanan diğer çağrı videosunda ise Hayrettin Eren’in annesi Elmas Eren, Ferhat Tepe’nin annesi Zübeyde Tepe, Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak, Mehmet Şirin Maltu’nun annesi Sabriye Maltu herkesi 700. haftada birlikte olmaya çağırmıştı.

Türkiye’nin en uzun eylemi

27 Mayıs 1995 Cumartesi günü saat 12.00’de kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları “Gözaltındaki kayıplar son bulsun, kayıpların akıbeti açıklansın, sorumlular bulunsun ve yargılansın” talebiyle Galatasaray’da ilk kez oturma eylemi yaptı.

21. yılına giren Cumartesi oturmaları, Emine Ocak’ın oğlu Hasan Ocak’ın 21 Mart 1995’te gözaltına alınması ve 58 gün sonra işkenceyle öldürülmüş bedeninin Kimsesizler Mezarlığı’nda bulunmasıyla başlamıştı.

1995-1999 yıllarında her Cumartesi saat 12:00’de “Kayıplar son bulsun, kayıpların akıbeti açıklansın, kaybedenler bulunsun ve yargılansın” talebiyle Galatasaray lisesi önünde oturdular.

Galatasaray oturmalarının 170. haftasında, 15 Ağustos 1998’de başlayan güvenlik güçlerinin saldırısı, yedi ay sürdü . Her Cumartesi, yani tam 31 kez, gözaltı oldu. Cumartesi Anneleri/İnsanları 13 Mart 1999’da güvenlik güçlerinin saldırıları nedeniyle belirsiz bir süre Galatasaray oturmalarına ara verdiklerini açıkladılar.

10 yıllık aradan sonra 31 Ocak 2009’da Cumartesi oturmaları yeniden başladı. Ve kesintisiz olarak devam ediyor (bianet)

avatar
  Kaydol  
Bildir
24 Ağustos 2018