Cumartesi Anneleri’ne İnsan hakları, Barış ve Demokrasi Ödülü

İstanbul Tabip Odası (İTO) tarafından her yıl diş hekimi Sevinç Özgüner anısına düzenlenen, “İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi Ödülü” bu yıl Cumartesi Anneleri’ne verildi.

Çok sayıda hekim ve kişinin katıldığı ödül töreninde Diş hekimi Sevinç Özgüner’in hayatını anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Faili Belli Eylemler

TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Samet Mengüç 90’larda 17 binin üzerinde faili meçhul yaşandığını hatırlatarak şunları söyledi: “Güç nerden gelir? Devlet denen aygıttan gelir. 1990’larda 17 binin üzerinde faili meçhul yaşandı. Faili çok net belli eylemler gerçekleştirildi. Ahlak, hak, adalet ve onur kavramlarını ön plana çıkararak mücadele eden Sevinç Özgüneri saygıyla selamlıyor ve anıyorum.”

‘Demokrasi ortadan kalktı, yargı erkleri tek bir kişiye bağlandı’

Törende söz alan, İstanbul Diş Hekimleri Odası Başkanı Prof. Dr. Turhan Atalay, “Sevinç’in evine girerek vahşice öldürdüler. Hala, bu zihniyet devam ediyor. Bugün demokrasinin, adaletin, hukukun olmadığı ve insan haklarının savunulamadığı bir dönemde yaşıyoruz” dedi.

Atalay, darbelerden bugüne kadar gelindiğinde demokrasi anlamında bir ilerleme kaydedilmediğini iktidarı şu sözlerle eleştirdi:  “10 yıldır ülke tek bir kişi tarafından yönetiliyor. Demokrasi ortadan kalktı. Yargı erkleri tek bir kişiye bağlandı. İktidar açısından seçimler artık bir anlam ifade etmiyor. Muhalefetin yapabileceği bir şey yok.

“Vicdan kazanacak, biz kazanacağız.”

Törende, Cumartesi Anneleri adına babası Fehmi Tosun’u gözaltında kaybeden, Jiyan Tosun söz aldı. Tosun, “Sevinç Özgüner de gözaltında kaybedilenler gibi umudun ve barışın elçisiydi. Antigone’den bu yana adalet sesimizi kimse kısamaz. İhtiyacımız olan tek şey umudumuzu yitirmemek. Vicdan kazanacak, biz kazanacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Artı Gerçek, T24

avatar
  Kaydol  
Bildir
28 Mayıs 2019