Cumhuriyet Tarihi Boyunca Meclis’te Kadın Temsiliyeti

Bugün Türkiye’de kadınların seçme seçilme hakkını kazanmasının 85. yıldönümü. Seçme seçilme hakkını pek çok ülkeden önce kazanan Türkiye’de, bugün meclisteki kadın oranı sadece yüzde 17. Türkiye’nin 20 şehri ise Cumhuriyet tarihi boyunca bir tane bile kadın milletvekili çıkarmadı.

Kadınların seçme seçilme hakkını elde ettikleri tarihten sonra 1935 yılında gerçekleşen ilk seçimlerde meclisteki 395 vekilin 18’i kadın idi ve bu da yüzde 4,6’lık bir oranla dünyada ikinci sıraya karşılık geliyordu.

İlk kadın milletvekilleri arasında Hatice Özgener, Ferruh Güpgüp, Şekibe İnsel, Sabiha Gökçül, Mihri Pektaş, Nakiye Elgün gibi isimler öne çıkıyordu. Sonraki yıllarda ise Halide Edip Adıvar gibi milletvekilleri de Meclis kürsülerinde siyaset yapmaya devam ettiler.

Türkiye’de kadınların seçme seçilme hakkını kazandığı 1934’ten bu yana 23 genel seçim yapıldı. Bu seçimlerde meclise giren 11.385 milletvekilinin sadece 598‘i kadındı.

Seçme seçilme hakkını pek çok ülkeden önce kazanana Türkiye’de, o tarihten başlayarak tam 85 yıldır kadın milletvekili oranı %5,25’te kaldı.

Türkiye, Cumhuriyet tarihi boyunca bir tane bile kadın milletvekili çıkarmamış tam 20 şehre sahip: Adıyaman, Ardahan, Artvin, Bayburt, Burdur, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Karaman, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Rize, Sinop ve Yozgat.

85 yıllık mücadelenin ardından, bugün meclisteki 600 milletvekilinin sadece 102’si, yani yüzde 17’si kadınlardan oluşuyor ve bu oranla Türkiye dünya çapında 118. sırada yer alıyor.

Kaynak: KA.DER, Euronews

avatar
  Kaydol  
Bildir
5 Aralık 2019