ÇYDD’nin Yeni Başkanı: Prof. Dr. Ayşe Yüksel

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yeni Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel seçildi. Genel Başkanlık görevini 10 yıldır Prof. Dr. Aysel Çelikel yürütüyordu.

Fotoğraf: ÇYDD

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) 23. Olağan Genel Kurulu, 25-26 Mayıs tarihlerinde, Sarıyer Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu yıl 30. yaşını kutlayan ÇYDD’nin dernek organları, ülke genelinde 110 şubesinden (% 90 katılımla), 244 delegenin oylarıyla belirlendi. Prof. Dr. Ayşe Yüksel’in 2019-2021 döneminde derneği yönetmek üzere seçildi.

2009 yılında ÇYDD’nin Van Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ayşe Yüksel Ergenekon’dan gözaltına alınan ÇYDD’nin üç dernek yöneticisinden biriydi. Ergenekon Operasyonu’nun 12. ve son dalgasında tutuklanmış ve sekiz gün sonraki ilk itirazda tahliye edilmişti.

Ayşe Yüksel’in ÇYDD ile tanışması

1980 yılında Prof. Dr. Türkan Saylan halk arasında “cüzzam” olarak bilinen lepra üzerine yürüttüğü proje için çalışacak bir hemşireye ihtiyaç duyar. Saylan, meslektaşı Müeyyet Perk’den kendisine yeni mezun bir hemşire bulması için yardım ister. Perk, proje kapsamında çalışacak yeni mezun hemşire olarak Ayşe Yüksel’i arar. O sıralar akademisyenlik sınavlarına hazırlanan Ayşe Yüksel başta bu teklifi reddetse de daha sonra kabul eder.

Türkan Saylan’ın Ayşe Yüksel’le olan hoca öğrenci ilişkisi, 30 yıllık bir yol arkadaşlığına dönüşür. Leprayla mücadele etmekle sınırlı kalmayıp, hastalığa yakalananların yaşadıkları sosyal dışlanmaya karşı da savaş verirler.

Doğu ve Güneydoğu illerine yaptıkları ziyaretler sırasında kız çocukları ve kadınların yaşadıklarına tanık olan Saylan, eğitimde cinsiyet eşitliğini sağlamayı kendine görev edinmeye bu yıllarda başlar.

Ayşe Yüksel Kimdir?

1958 yılında dünyaya geldi. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Florance Nightingale Hemşirelik Yüksek Okulu’ndan (FNHYO) mezun oldu. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nden Halk Sağlığı alanında yüksek lisans yaptı. Aynı üniversitede aynı bölümde 1991 yılında doktorasını tamamladı.

1984-2000 yılları arasında Türkiye Ulusal Lepra Tarama Çalışması-Destekleyen Kuruluş: Sağlık Bakanlığı, Cüzamla Savaş Derneği-Emmaus Lepra İsviçre- Araştırma Ekibi Üyesi olarak çalıştı.

1980-2001 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi’nde ünite sorumlusu olarak yer aldı.

2001-2015 yılları arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı.

2003-2007 yıllarında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde rektör yardımcılığı görevini yürüttü.

2005-2010 yıllarında Van’da Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik ve Koruma Kurulu Üyeliği yaptı.

Aldığı Ödüller

Teşekkür Belgesi-İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanlığı Hemşirelik Müdürlüğü – 11 Aralık 1985

“V. Doç. Dr. Etem Utku Bilim ve Araştırma Ödülü-1988 (Dünya Cüzam Günü Anısına Cüzamla Savaş Derneği).

Meslekte Başarı Ödülü – Kozyatağı Rotary Kulübü-08-03-2005

Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü 2013 TTB Ankara

Kaynak: Sözcü

avatar
  Kaydol  
Bildir
28 Mayıs 2019