Dalberg, Tüm Projelerini Toplumsal Cinsiyet Merceğiyle Ele Alacak

Gelişmekte olan ülkelerde yaşam standardını yükseltmek ve küresel zorlukları aşmak için çalışmalar yürüten stratejik danışmanlık şirketi Dalberg, bu yıldan itibaren, tüm projelerini toplumsal cinsiyet merceğiyle yürütecek. Bu büyük değişimin yol haritasını çıkarmak için İstanbul’da toplanan yönetici ekibi, projeleri üzerinde atölye çalışması yaptı.

Gelişmekte olan ülkelerde yaşam standardını yükseltmek ve küresel zorlukları aşmak için çalışmalar yürüten stratejik danışmanlık şirketi Dalberg, ülkelerin 2030 Küresel Hedefleri’ne ulaşabilmek için daha çok yol katetmesi gerektiğini inancıyla, Çocuk Yatırım Fonu Vakfı (CIFF), Educate Girls ve BM Ajansı ve UNICEF ile birlikte”Nötr Olmak Yetmez” başlık bir taahhüte imza attı. Bu taahhüt, toplumsal cinsiyet perspektifinin kuruluşların çalışmalarına doğrudan entegre edilmesini öngörüyor.

Bu doğrultuda Dalberg, proaktif olarak tüm sektörlerdeki çalışmalarını toplumsal cinsiyet perspektifiyle ele alacak ve belirli bir sorunun veya fırsatın cinsiyetlendirilmiş boyutlarını belirleyip, kadınların ve kız çocuklarının ihtiyaçlarını ve koşullarını göz önünde bulundurarak çözümler geliştirecek.

Bu sayede proje ortaklarının müşterileri daha iyi anlamalarını ve buna göre proje tasarlamalarını sağlayarak çalışmaların etki sahasını genişletmek hedefleniyor.

Geçtiğimiz hafta Dalberg’in yönetici ekibi İstanbul’da toplanarak bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Yürüttükleri projeleri toplumsal cinsiyet perspektifiyle ele almalarını sağlayacak araçlar üzerinde çalışan ekip, Hindistan’daki su ve sanitasyon projesi, Tanzanya’da yeni iş alanları yaratma projesi gibi iş ortaklarıyla yürüttükleri örnek çalışmaları temel aldı.

İstanbul’da görüştüğümüzde Dalberg’in danışmanlık yöneticisi Tania Beard, değişimin kolay olmadığını ifade diyor: “Bu atölye için çalışırken, toplumsal cinsiyet merceğinin projelerimize entegrasyonu için çok çalışmamız gerektiğini anladım. İlk aşamada, bundan sonra birlikte çalışacağımız tüm ortaklara, cinsiyet perspektifinin proje teklifinin ana unsurlarından biri olacağını söyleyeceğiz. Sorunun tespitinden, nasıl çözüleceğine kadar tüm süreçlerde etkili olacak. Temelde her projede kendimize şunu soracağız: Bir sorunu veya fırsatı kadınlar erkeklerden farklı şekilde deneyimliyor mu? Ürettiğimiz çözümlere bu farklı deneyimi entegre ediyor muyuz?”

Dalberg hakkında

Dalberg, gelişmekte olan pazarlar için özel sektörün strateji becerilerini ve  analitik yeteneklerini, derin bilgi ve insan ağıyla birleştiren uluslarası bir danışmanlık firması. Kapsayıcı büyümeyi desteklemek ve müşterilerin hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için kamu, özel ve bağış kurumlarıyla işbirliği içinde çalışıyor.

Aynı zamanda ekonomik ve sosyal değişime yol açacak yatırımlara ön ayak olarak, amaç ve performansa dayalı olarak yatırım stratejileri geliştiriyor. Gelişmekte olan pazarlara yatırım yapmak için yeni yollar tasarlıyor ve kalkınma zorluklarıyla başa çıkmak için sermaye yaratıyor.

Veri alanında da çalışan Dalberg, veriler ve önemli sosyal problemler arasında köprüler kurulmasını sağlıyor.  Uluslararası kalkınma, insani yardım ve sosyal etki alanlarında verileri yorumlamak ve çözümleri ortaya çıkarmak için araçlar geliştiriyor.

Dalberg’in aktif olarak çalıştığı bir diğer alan ise proje tasarımı. Ekonomik fırsatları ve insan potansiyelini geliştirmek için yaratıcı çözümler geliştiren Dalberg, insan merkezli tasarım, hızlı prototipleme ve sistemsel düşünme becerilerini bir araya getirerek toplulukların daha iyi hizmet almasını amaçlıyor.

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
24 Ocak 2020