Danimarka Tarihinin En Genç Başbakanı: Mette Frederiksen

Danimarka’da bu yıl yapılan seçimler sonrasında, sol hükümeti kuran Sosyal Demokrat Parti (SDP) lideri Mette Frederiksen, Danimarka tarihinin en genç başbakanı oldu.

5 Haziran’da yapılan seçimlerde sol eğilimli beş muhalefet grubunun liderliğini yapan ve Frederiksen’in lideri olduğu Sosyal Demokrat Parti’nin çoğunluğu elde etmesinin ardından, merkez sağ lideri Lars Lokke Rasmussen başbakanlıktan istifa etmişti.

Yen, hükümetin kurulmasıyla Frederiksen, ülkesinin şimdiye kadarki en genç başbakanı oldu. Frederiksen dün yaptığı açıklamada “Üç haftalık müzakerenin ardından, büyük bir mutlulukla hükümeti nihayet kurduğumuzu belirtmek isterim” dedi.

Danimarka, İsveç ve Finlandiya’nın ardından bu yıl içerisinde sol bir partinin hükümet kurduğu üçüncü İskandinav ülkesi.

Sosyal yardımlar artırılacak, göçmen politikaları yumuşatılacak

Yeni sol eğilimli hükümetin, Danimarka’nın ekonomi politikasında köklü değişiklikler yapacağı öngörülüyor. 41 yaşındaki Frederiksen, yıllardır süren kemer sıkma uygulamalarının ardından sosyal yardımların artırılacağı sözünü vermişti.

Frederiksen’in partisinin de içinde bulunduğu ittifak bloğunun  göçmenlere yönelik katı politikaları yumuşatacakları ifade ediliyor.

Partiler ayrıca daha fazla yabancı işçi kabul etmek, artan eşitsizliği önlemeye yönelik planlar ve emisyonu azaltmayı amaçlayan bağlayıcı yasalar oluşturmak üzerinde anlaştıklarını açıkladı.

Mette Frederiksen kimdir?

1977 yılında Danimarka’nın Aalborg şehrinde doğan Frederiksen, 2000 yılında Aalborg Üniversitesi Yönetim ve Sosyal Bilimler bölümünden mezun oldu. 2001 yılında Kopenhag Bölge Meclisi’nde vekil olarak siyasete atıldı.

Frederiksen, 2011-2014 yılları arasında Başbakan Helle Thorning-Schmidt’in kurduğu hükümette, Çalışma Bakanı ve 2014’ten parti lider seçilene kadar olan dönemde Adalet Bakanı olarak görev yaptı.

Frederiksen 2015 yılından bu yana Sosyal Demokrat Parti’nin liderliğini sürdürüyor.

Bu yıl yapılan seçimlerle Danimarka tarininin en genç başbakanı olma unvanının kazanan Frederiksen, 2011’den 2015’e kadar iktidarda olan bir Sosyal Demokrat olan Helle Thorning-Schmidt’ten sonra Danimarka’nın ikinci kadın başbakanı.
Kaynak: Medyascope, Euronews
avatar
  Kaydol  
Bildir
27 Haziran 2019