Dartta Tarih Yazan Kadın: Fallon Sherrock

Fallon Sherrock, PDC Dünya Şampiyonası’nda Ted Evetts’i 3-2’lik skorla mağlup ederek dart dünya şampiyonasında bir erkeği mağlup eden ilk kadın olarak tarihe geçti: “Erkeklerle oynayabileceğimizi ve kazanabileceğimizi herkese gösterdim.”

Fotoğraf: NBC News

Fallon Sherrock, bir Dart Dünya Şampiyonası maçında bir erkeği yenen ilk kadın olarak tarihe geçti.

Ted Evetts’i 3-2’lik skorla mağlup eden 25 yaşındaki sporcu, 91,12 ortalama tutturduğu müsabakada rakibini turnuva dışı bırakmayı başardı.

Sherrock’un hikayesi

Beş yıl önce Sherrock’un dünyası, oğlu Rory’yi doğurduktan aylar sonra ciddi bir böbrek problemi yaşadığı haberiyle sarsılmış. İçtiği zorunlu ilaçların yan etkileri, yüzünün şişmesine neden olmuş. Sosyal medyada acımasız saldırılara maruz kalmış Sherrock. Ama bu saldırılar onu sadece daha da hırslandırmış.

Sherrock o günleri şöyle anlatıyor: “Çevrimiçi olarak çok fazla eleştiri ve çok fazla sert yorum aldım. Temelde bana “büyük yüzlü kişi” diyorlardı. Gerçekten kullandıkları kelimeleri kullanmak istemiyorum. Ama daha iyi olmam, iyileşmem için ilham verdi. Onları haksız çıkarmak için daha azimli olmalıydım. Bu spor camiasında olmasa da çevrimiçi troller, sürekli olarak cinsiyetçi yorumlar yapıyor, ‘Kadınlar erkekler kadar iyi değil’ diyorlar.”

Steven Paston/PA Wire.

Maçtan sonra verdiği demeçte dartta kadınlar adına çok önemli bir şeyi kanıtladığını ifade eden Sherrock, “Dartta kadınlar adına önemli bir şeyi kanıtlamış oldu. Erkeklerle oynayabileceğimizi ve kazanabileceğimizi herkese gösterdim” sözleriyle başarısını kutladı.

İngiliz sporcu aynı zamanda PDC Dünya Şampiyonası’nda mücadele eden beşinci kadın sporcu.

Kaynak: Guardian

avatar
  Kaydol  
Bildir
19 Aralık 2019