Dijital Şiddete En Çok Kadınlar Maruz Kalıyor

Kadına yönelik şiddet ve toplumsal cinsiyet alanında çalışmalar yürüten feminist, aktivist Nurcihan Temur, yapılan son çalışmalar neticesinde kadınların dijital şiddete maruz kalma oranının erkeklere oranla 27 kat daha fazla olduğunu söyledi.

Türkiye’deToplumsal Bilgi ve İletişim Derneği’nin (TBİD), Avrupa Birliği’nin “Sivil Düşün” programı kapsamında ilk defa “Cinsiyetçi Dijital Şiddetle Mücadele Çalıştayı” düzenlendi.

Sosyal medyanın yaygın olarak kullanılmaya başlanmasıyla toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin yeni bir türü olan ‘dijital şiddet’ ortaya çıktı. Dünya genelinde dijital şiddete maruz kalanlar için hâlihazırda düzenlenmiş bir yasa bulunmuyor.

Çalıştayda, Kadına yönelik şiddet ve toplumsal cinsiyet alanında çalışmalar yürüten feminist – aktivist Nurcihan Temur, “dijital şiddet” kavramının çevrim içi ve siber şiddet ile aynı düzlemde kullanıldığını belirtti. İstanbul Sözleşmesi’ndeki toplumsal cinsiyete dayalı şiddet tanımından yola çıkan Temur, dijital şiddeti şöyle açıkladı:

“İstanbul Sözleşmesi’nde bir kadına karşı, kadın olduğu için yöneltilen veya kadınları orantısız bir biçimde etkileyen şiddet tanımı yapılmaktadır. Bu tanım, siber alanda olduğu zaman toplumsal cinsiyete dayalı siber şiddet olarak tanımlanmaktadır. Toplumsal cinsiyete yönelik şiddet türleri olan; psikolojik, fiziksel, cinsel ve ekonomik şiddet türlerini kapsayan bir kavram olarak dijital şiddet kullanılmaya başlandı. Bunun yanında yine İstanbul Sözleşmesi’nde tanımı yapılan kamusal alan ve özel alana, üçüncü bir alan tanımı olarak ‘dijital alan’ tanımlaması yapıldı.”

‘Dijital şiddete en çok kadınlar maruz kalıyor’

Dünyada her üç kadından birinin fiziksel ve cinsel şiddete maruz kaldığını belirten Temur şöyle devam etti:

“Türkiye’de bu oran yüzde 38. Dünya ortalamasının çok üstündeyiz. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2018 raporuna göre Türkiye’de kadınların internet kullanma oranı yüzde 65.5 iken, erkelerin oranının ise yüzde 80.4 olduğu ölçümlenmiştir.

“Global sosyal medya ajansları; We Are Social ve HootSuite’in yayınladığı Dijital Türkiye 2019 raporuna göre; Türkiye’de 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı, 44 milyon aktif mobil sosyal medya kullanıcısı var.”

“Kadın kullanıcı oranları ise Facebook’ta yüzde 36, Instagram’da yüzde 41, Twitter’da yüzde 19 ve Snapchat’te yüzde 68. Twitter’da kadın kullanıcıların azlığından yola çıkarak kadınlara yönelik cinsiyetçi söylemlerin fazla olduğunu söyleyebiliriz. Kadın ve erkek oranları cinsiyetçi şiddetin hangi taraftan geldiği bilgisini verebilir. Diğer yandan kadınlar; eğitimi, yaşı, etnik kökeni, cinsel yönelimi veya ilişki durumu nedeniyle de dijital şiddet içeren çeşitli davranışlara maruz kalıyor. Özellikle de LGBTQ+ kadınlar, kadın gazeteciler ve kadın siyasetçiler dijital şiddet faillerinin açık hedefi olmaktadırlar.”

İntikam pornosundan siber sömürüye

Hayatında bir şiddet türünü yaşamamış kadın sayısının çıkmayacağını söyleyen Temur, yapılan son çalışmalar neticesinde kadınların dijital şiddete maruz kalma oranının erkeklere oranla 27 kat daha fazla olduğunu vurguladı.

Kaynak: Journo

avatar
  Kaydol  
Bildir
15 Kasım 2019