DİSK-AR Raporu: Neredeyse Her İki Kadından Biri İşsiz

DİSK-AR’ın raporuna göre kadınlar, Covid-19’un yarattığı işsizlik ve istihdam kaybından daha fazla etkileniyor. Salgın döneminde neredeyse her iki kadından birinin işsiz olduğu saptandı. İş başında olmayan kadınların sayısı ise bir yılda 5 katına çıktı.

DİSK Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), “Covid-19 Döneminde Kadın İşgücünün Görünümü” başlıklı bir rapor yayımladı. Rapor, kadın işçilerin salgından daha çok etkilendiğini verilerle ortaya koydu. Buna göre, Covid-19 öncesinde ekonomik krizin etkisiyle artan kadın işsizliği ve istihdam kaybı, Covid-19 salgını ile daha da vahim bir hal aldı. Son bir yılda kadın işgücü son yüzde 11, kadın istihdamı yüzde 9 azaldı. Covid-19 etkisi göz önünde bulundurularak hesaplanan geniş tanımlı kadın işsizlik oranı ise yüzde 45’i buldu.

Kadınlar işgücünden daha fazla çekildi 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre toplam işgücü, son bir yılda 2 milyon 235 bin azalarak, 32 milyon 339 binden 30 milyon 104 bine geriledi. Bu azalışa cinsiyet bazında bakıldığında ise kadın işgücünde daha büyük bir daralmanın olduğu görülüyor. Son bir yılda toplam işgücü yüzde 6,9 ve işgücündeki erkeklerin sayısı yüzde 4,9 azalırken, işgücündeki kadınların sayısı yüzde 11,1 oranında azaldı. Buna göre kadınlar erkeklere göre işgücü piyasasından daha fazla çekildi, daha fazla istihdam dışına çıktı ve iş aramaktan vazgeçti.

Kaynak: Birgün
avatar
  Kaydol  
Bildir
22 Haziran 2020