Dünya Bankası’nın Yeni Genel Direktörü: Mari Elka Pangestu

Endonezya’nın eski Ticaret ve Turizm Bakanı Mari Elka Pangestu, Dünya Bankası’nın Genel Direktörü olarak atandı.

Endonezya’da bir dönem Ticaret Bakanlığı ile Turizm ve Yaratıcı Ekonomi Bakanlığı görevlerini yürüten 63 yaşındaki Mari Elka Pangestu, Dünya Bankası Genel Direktörlüğüne getirildi.

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, Pangestu’nun Banka için büyük katkıları olacağından emin olduğunu vurguladı.

Pangestu’nun, Dünya Bankasında bu göreve getirilen ikinci Endonezyalı kadın olduğu ifade edildi.

ABD merkezli Uluslararası Gıda Politikaları Araştırma Enstitüsü (IFPRI) Yönetim Kurulu Başkanlığını da yapan Pangestu’nun yeni görevine 1 Mart’ta başlaması bekleniyor.

Mari Elka Pangestu hakkında

Lisans ve Yüksek Lisans derecelerini Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden (ANU), doktora derecesini ise makroekonomi ve uluslararası ticarette uzmanlaştığı Davis Kaliforniya Üniversitesi’nden aldı.

Bakan olmadan önce Endonezya Üniversitesi ve Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde uluslararası ticaret, finans sektörü, makro-ekonomi  alanlarında çalıştı ve birçok uluslararası kuruluşa danışmanlık yaptı.

Pasifik Ekonomi İşbirliği Konseyi (PECC), Davos Dünya Ekonomik Forumu (çeşitli Küresel Gündem Konseyleri de dahil olmak üzere), Çin Boao Asya Forumu, Asya Ekonomistleri Paneli ve diğer birçok uluslararası liderlik forumunda aktif olarak yer almaya devam ediyor.

avatar
  Kaydol  
Bildir
15 Ocak 2020