Dünya Kadınlar Festivali 2020 Çevrimiçi Düzenlenecek

BBC ve WOW Vakfı, “BBC Karantina Altında Kültür-Sanat Girişimi” kapsamında 2011 yılından bu yana devam eden “WOW-Dünya Kadınlar Festivali”ni çevrimiçi düzenlemek için birlikte kolları sıvadı. Festival 16-17 Mayıs’ta canlı izlenebilecek.

Bu hafta sonu, WOWxBBC Festivali – ilk WOW – Dünya Kadınları Festivali çevrimiçi gerçekleşecek. Etkinlik kapsamında, alanında tanınan birçok kadının liderliğinde bir dizi ilham verici görüşme ve atölye çalışması yapılacak.

WOWxBBC Festivali tarih, sağlık, spor, bilim ve cinsellik konularını kapsayacak ve pandeminin kadınlar ve kız çocukları için yıkıcı sosyal ve ekonomik sonuçlarına çözüm arayacak. Festival 16-17 Mayıs tarihlerinde bbc.co.uk/arts adresinden canlı olarak izlenebilecek.

Eski Avustralya Başbakanı Julia Gillard ve The WOW Vakfı’nın Kurucusu ve Yöneticisi Jude Kelly’nin röportajı festivalin ilk gününe start verecek ve gün daha sonra, İklim Değişikliği Uluslararası Yerli Halklar Forumu’ndan Hindou Ibrahim ve televizyoncu Afua Hirsch ve daha pek çok ismin katılacağı panellerle devam edecek.

Festivalin ikinci gününde ise, Jude Kelly, yazar Rebecca Solnit, “Korona günlerinde umut” üzerine bir söyleşi gerçekleştirecek. Komedyen Sandi Toksvig, aktör Maxine Peake ve Don’t Touch My Hair’in yazarı Emma Dabiri,   tarihte sesleri bastırılan kadınların hikayelerini bize anlatacak.

Festival programına buradan ulaşabilirsiniz.

WOW Festivali nedir?

Kadınların başarılarını kutlamak ve desteklemek üzere hayata geçirilen ilk festival olan Women of the World (WOW), kurulduğu 2011 yılından bu yana altı kıtada ve 30’dan fazla şehirde düzenlenen festivalleriyle, iki milyondan fazla insana ulaşarak dünyadaki en büyük, en kapsamlı ve en önemli kadın festivali olma özelliğine sahip.

Konuşmalar, oturumlar, atölye çalışmaları, konserler ve performanslar gibi birçok etkinliğin yer aldığı festival, katılımcıların bir araya gelerek dünyayı daha adil bir yer haline getirmek adına, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesinin gerekliliği ve bu konuda yürüttükleri çalışmalar hakkında fikir alışverişi yapabilecekleri bir diyalog ortamı sağlıyor.

COVID-19 kriziyle birlikte, pandeminin kadınlar için mevcut cinsiyet eşitsizliklerini nasıl kötüleştirdiğine dair endişelerin artmasıyla, WOW her zamankinden daha çok bu konulara ışık tutmanın gerekliliğiyle, dünyanın dört bir yanından insanları, onları harekete geçirmek, etkinleştirmek ve en önemlisi kadınları ve kız çocuklarını kutlamak için bir araya getiriyor.

Kaynak: BBC
avatar
  Kaydol  
Bildir
14 Mayıs 2020